| Elena_Maria_1993 a întrebat:

Pe ce materii se bazează facultatea de administrație si afaceri? Poți îmbrățișa o meserie bună după aceasta?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"meseria" de după e aceea că (teoretic măcar) vei ști să conduci o afacere de succes

| Elena_Maria_1993 explică (pentru sierra1):

Multumesc!

| sierra1 a răspuns (pentru Elena_Maria_1993):

Să fii iubită!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Shaormist, faiantar, manager de raion de SH de haine, merchandiser (adica vinzator dar suna mai kosher), sofer de taxi, treburi de-astea. Facultatea de a si a se bazeaza pe prostia intregii societati romanesti care umbla cu "vai, dar trebuie o facultate ca sa razbesti in viata" si cu mizeria de la stat care cere diplome, chiar daca nu conteaza la ce. Uite asa a ajuns soacra-mea ca bibliotecara de scoala generala sa faca facultatea de psihologie, ca s-a cerut sa aiba o diploma acolo...

| Elena_Maria_1993 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, poți sa devii shaormist si cu 2 facultăți, iar cel care nu are nicio scoala sa fie proprietarul shaormeriei...asta e viata. Insa merg pe premiza ca, nu e vina ta ca te nasti sărac, e vina ta ca mori sărac. Asa ca tot ce cred este ca trebuie sa muncești și sa lupti pentru ca nimic nu se obține bătând din palme..fiecare cu părerea lui

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Elena_Maria_1993):

Intru totul de acord cu tine! Tocmai de aia, avand la dispozitie tona de informatie accesibila cu ajutorul internetului pe care acum 30 de ani cei de varsta ta nu o aveau, poti face alegerea inteleapta. Ia si studiaza si vezi cum se intampla si in tari la care multi romani viseaza. Germania are un invatamint tehnic incredibil de bine pus la punct, acolo daca te faci electrician te scolesti inca din gimnaziu pentru ce vei face, la 18 ani intri direct in piine pe salariu bun si cu skilluri pe care un roman le acumuleaza dupa citiva ani buni in meserie. In tarile nordice, la 18 ani multi pleaca sa vada lumea, sa cunoasca direct noi culturi, noi mentalitati, apoi se hotarasc ce si cum vor face mai departe, avand o experienta nepretuita de HR. Americanii, de cele mai multe ori studiile superioare fiind prea scumpe pentru familiile lor, se inroleaza in armata, unde invata o gramada de chestii utile in viata, apoi armata le plateste si facultatea. La noi? "Du-te mama si fa si tu ceva usor, uite, Geografie, Filozofie, sau poate FEAA, ca sa ai si tu o diploma, niciodata nu se stie cand o sa iti foloseasca."