| Ssssmokin a întrebat:

peste 2 ani o sa am BAC-ul si ma gandesc de pe acum la ce facultate sa ma duc. Sunt la profil de stiintele naturii. Nu sunt foarte bun la matematica, iar la fizica si chimie nici atat, dar in rest ma descurc. As vrea sa ma duc la Universitatea de arte si design din Cluj-Napoca, nu este de profil, dar no... Stiu sa lucrez cat de cat in Photoshop, alte programe nu am incercat, ma gandeam sa invat si Ilustrator. As dori pe specializarea de arte plastice - grafica de unde am vazut ca pot profesa ca graphic designer.

Partea proasta ii ca nu ma prea pricep la desenele facute din mana, adica pe hartie. Ce "exercitii" ar trebui sa fac pentru a imi mari abilitatiile?

PS: Ce examen se da la universitate si cat de greu?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Eu am fost la modă-design vestimentar. Am avut asa:
-Prima proba a fost vocationala(ai un timp de 4-8 ore pentru a realiza un desen pe o anumita tema)
-Interviu(aici va avea loc o discutie despre "de ce ai ales UAD")
-am avut de realizat o mapa cu 10-15desene, pe care a trebuit sa o prezint in fata unui "juriu". Probele sunt asemanatoare si la grafica, doar ca vei realiza totul cu ajutorul calculatorului(asta pentru admitere, dupa ce esti admis vei studia despre grafica, vei invata metode noi, atat desen pe hartie, cat si desen pe calculator.)

| Palade_Marcel_1976 a răspuns:

Incearca sa cauti pe net niste imagini simple pe care sa le copii si sa le faci aproape asemanatoare. De examen nu stiu si nici cat de greu va fi happy In schimb pe mine m-au ajutat foarte mult exercitiile de pe yt pentru a desena mai frumos.