| Mari8804 a întrebat:

Hei, TPU. Ofer Funda. Daca termin facultatea de Arte plastice din Cluj( sectia Grafica sau Design), ma pot angaja ca si web designer? Am vazut ca si cei care termina facultatea de mate-info pot deveni web designeri.Si inca ceva..care este diferenta dintre un web designer si un programator? Multumesc anticipat.Cel mai coerent si la subiect raspuns are FUNDA

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cei care termina facultate de mate info se angajeaza ca web developeri.

pentru a fi web designer ai nevoie de niste calitati artistice nu cunostinte de programare.

web designul inseamna practic sa creezi (ma repet) designul unei pagini web. programatorul are rolul de a implementa respectivul design

| Mari8804 explică (pentru suntserios):

Pai si e buna facultatea de arte pentru web design? sau o fac ca n-am treaba acasa?

| suntserios a răspuns (pentru Mari8804):

Pai e buna... la arte se face designul ...asta daca esti sigur ca doar la asta vrei sa te rezumi si nu vrei sa intri in partea de programare

| Mari8804 explică (pentru suntserios):

La oportunitatitatile de cariera de la sectiunea Grafica/Design de la Arte scrie ca poti deveni web designer. Asta nu inseamna ca te invata tot ei partea cu programarea?

| Mari8804 explică (pentru Mari8804):

Oportunitatile*

| suntserios a răspuns (pentru Mari8804):

Nu, pentru ca, dupa cum am zis si mai sus, web designul nu are treaba cu programarea.

e ca atunci cand inveti sa faci designul interior al unei camere nu inveti sa tencuiesti sau sa pui parchet.

| Mari8804 explică (pentru suntserios):

Ok, mersii big grin Ai Funda. Atunci inseamna ca va trebui sa fac niste cursuri separat, pentru a invata bine HTML-UL, JavaScript, Php, nu? si inca ceva..se merita sa fac facultatea asta, avand in vedere faptul ca nu ma intereseaza prea mult grafica pe hartie, ci pe calculator.La admitere am 3 probe: desen(timp de 5 ore), lucrare tehnica? si interviul la care trebuie sa prezint vreo 20 de lucrari facute de mine.