| mirceakitsune a întrebat:

Bună seară, am o întrebare foarte importantă în cariera vieții mele.
Sunt pasionat de astronomie, fizică și electricitate.
Aș vrea să știu la ce nivel se face astronomia, la liceu sau la facultate, dacă da vreau să știu liceul și facultatea, sunt clasa 8-a si trebuie să-mi aleg un liceu, vă rog frumos, dau fundă!

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trebuie să cauți pe Google: școală de astronomie.
Este ca și cu muzica în școală. Cei mai mulți cântăreți au învățat să cânte acasă. Sau cu profesori în particular.
România este o țară săracă și nu are bani să investească decât în binocluri, nu și în telescoape. Noi românii de-abia vedem să mergem pe jos; dar să ne mai uităm pe cer la stele.
Vezi dacă există școli particulare cu care să poți merge în paralel cu un liceu de zi.

| Andrei200202 a răspuns:

Nu prea cred că o să faci cine stie ce astronomie la liceu, eu n am făcut deloc. O să înveți la geografie ceva despre stele, planete si cam atât.