| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am si eu o intrebare.
Pentru jobul pe tir este necesara cunoastere limbii Engleze pana la urma? Am dat cateva mesaje celor ce angajeaza si mi-au spus ca nu este o cerinta si daca am mai lucrat in acest domeniu. Multi spun ca fara ea nu te poti descurca deloc, atunci de ce acestia spun ca nu este o cerinta? Vorbesc intre ei, firma la firma cu angajatorul si oare de asta sa nu fie o cerinta? Nu stiu cum este, va rog sa ma lamuriti pana la urma si pe mine sa stiu daca mai invat Engleza. Si, cei care munciti pe camion daca sunteti pe aici, voi ati avut nevoie de Engleza? Daca nu, cum a decurs totul cu problemele legate de marfa, intarziere si chestii de genul in care poti fi sunat de un strain? A vorbit cu voi sau a vorbit cu angajatorul si au rezolvat problemele? Multumesc mult, dau funda!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU, fiindca in niciun caz nu ti se cere sa cunosti limba Engleza. Insa este absolut necesara cunoasterea la perfectie a legislatiei rutiere., De regula angajatorul este cel care rezolva toate problemele legate de problemele conexe. Sanatate!

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu credeam ca voi primi un răspuns la tot ce am întrebat, dar se pare ca am primit. Îți mulțumesc mult! Legislația nu e problema, am 15 ani, m-am apucat de curând sa învat pentru B iar imediat după ce iau permisul la 18 ani, ma apuc de C și E, inclusiv legislația. Ma bucur ca nu trebuie Engleza, în timpul în care învățăm Engleza, mai bine învat pentru permis. Oricum, sincer, mi se părea normal sa nu se ceara neapărat. Dar, pe o parte mi se părea normal dacă vorbeam cu anumiți străini. La vama și astea iau și scriu pe Google Translate laughing dar la telefon e problema la mine. Mersi încă odată, sănătate!

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar pentru joburile internationale.
Dar nu-ti fa probleme, ca pana ajungi tu acolo mai ai 10 ani de tras, avand doar 15 ani la momentul asta, deci, intrebare fara sens pentru tine.

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru Violleta2022):

Întrebarea cu sens în momentul asta este, pentru mine. Am planuri de viitor, nu ma gândesc sa stau sa dorm în pat. Ma interesează de un job anume de la anii ăștia sa știu ce se cere, chiar dacă probabil pana atunci se va cere, deși nu cred. Nu mai adaugă tu alte chestii pe lângă, știu și eu ca am abia 15 ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Intrebare fara sens la varsta de 15 ani!
Face sens abia peste 10 ani la tine, acnd vei fii capabil sa pui amna pe un tir international.
In orice caz, acum, prioritatea ta este terminarea clasei a VI-a si in viitor, terminarae unui liceu, ca altfel nu te va angaja nimeni.
Ia-o usor cu prioritatile, fa-ti planuri pe cate 2 ani, ca sa fii capabil sa le duci la bun sfarsit.

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru Violleta2022):

Îmi place ca îmi dai uneori sfaturi utile, însă eu nu vreau sa continui un liceu. Meseria mea de "suflet" este șoferia. Vreau sa termin aici 11 clase, pe care ți-am spus ca le termin aici în 2 ani și atât. Nu mai continui, apoi ma interesează de permis și atât. După îmi strâng bani pana îmi iau ce îmi doresc, și bineînțeles, voi investii și în ceva pana la urma, dar mai întâi îmi voi lua ce îmi doresc. Cu salariul începând de la 2.000 e pe luna pe comunitate, cum se spune pe partea de șofer de camion, pana la 4.500 euro. Evident, vechimea, experienta intra aici foarte mult în discuție. Mi-am făcut un calcul, iar cu 2.000 e pe luna, în aproximativ 6 ani, strâng 136.000 euro parca, nu mai știu cât mi-a dat, pe acolo. Și nu, nu contează studiile. Trebuie sa ai doar 11 clase pentru a obține permisul de conducere, pe care le fac și atat. Erau 10 dar nu știu dacă sunt 11 acum. Ce vreau eu sa fac voi face, sunt sigur pe mine și nu ma voi lăsa. Cu meseria pe camion pot lua destui bani încât sa fiu mulțumit, fără facultate. Sunt multi cu facultate care iau mai putini bani ca cei pe tir, pentru ca nu și-au găsit de lucru sau nu este salariul mai mare. Da, și salariul lor vor creste, dar părerea mea este ca nu cu mult diferit ca cat poate crește pe camion (4.500 euro). Nu știu de ce am scris atât, sunt și plictisit, nu știu dacă ai citit dar ma rog. Nu scriam atât dacă nu eram plictisit laughing Și nu, nu mi-e somn la ora asta.

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu acum mi-am dat seama ce am scris, de fapt continui un liceu, însă nu la liceu și nu îl termin pe tot. laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

De fapt tu acum esti abia la scoala generala, ca nu-i liceu ala, fiind abia clasa VI sau VII.

| Violleta2022 a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Da, tot SCOALA GENERALA se cheama!

| Realli a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

? visează, puștiu, visează! Da îți trebuie engleză, te vei descurca mai ușor, altfel o să faci febră la mâini!?, tu o să fii la început și nu o să câștigi mult, sub 2000 de euro! Vb peste 3 ani când o să poți da de permis!?

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru Realli):

Nu mai vorbi dacă nu știi. Se cauta și cu experienta, și fără. Eu oricum fac un an în România sa ma obișnuiesc. Mai am 6 ani pana pot da de C și E, nu 3. Nu am ce sa "visez", asa va fi. Poate visezi tu, dacă ai un "vis" mai mare.

| Realli a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Cred că tu nu știi despre ce vorbești, eu deja practic meseria copilaș, așa că până te faci tu șofer eu deja sunt sătul, pune mâna pe carte toți analfabeti și anagramatii sunt șoferi!

| Violleta2022 a răspuns:

Poate ar trebui sa fii mai interesat de scoala, sa-ti termini generala intai, ca mai sunt foarte multi ani, pana ajungi tu sa pui mana pe un tir.

| f2ff2fl12f a răspuns:

Eu acum mi-am dat seama ca de fapt continui un liceu, însă nu la liceu și nu îl termin pe tot. laughing