| loveM a întrebat:

Stie cineva cum se calculeaza punctajul pentru a intra la SGP (soldat/gradat profesionist) si de unde primesti punctele respective (am inteles ca nu primesti doar la proba sportiva)?
Va rog sa-mi raspundeti cu tot ceea ce stiti despre asta, am tot cautat pe net, dar nu am gasit ceva sa ma lamureasca.
Va multumesc!

3 răspunsuri:
| Spt_Bobo_1996 a răspuns:

Salut! O sa incerc sa iti explic cam cum sta cu punctajul.
Primul lucru:-Daca ai absolvit liceul si ai si bacalaureatul luat pleci deja cu un avantaj de 4 puncte, fata de unul cu 10 clase sau 12 fara bacalaureat.
Dupa ce treci de vizita medicala in urmatoarele 3 saptamani vei fi trimis la un centru de examinare.(Breaza)
Acolo vei sustine un examen psihologic care daca il treci cu brio vei lua 6 puncte. Daca nu il treci iti faci bagajul si pleci.
Urmeaza proba sportiva..in care vei avea de parcurs 2000 de m in 8 min si 20 de secunde si un traseu (sarituri in lungime 2, aruncari cu 4 mingii la o poarta, tractiuni 2-8, 2 rostogoliri din ghemuit in ghemuit, sarit capra laughing, echilibru pe o bara..Toate astea in 1:20 de secunde...Pentru punctaj maxim..adica 6 puncte.
La breaza daca faci totul bine obtii un punctaj de 12. +4 puncte bonus(bac)..La SGP se intra cu o medie de 8 puncte. Cel mai bine e sa te duci la un sediu MAPN. Sper ca te-am ajutat.Ne vedem acolo.

| Alexandru_Stanciu_1993_1Jnd a răspuns (pentru Spt_Bobo_1996):

Daca se intra cu 8 puncte eu din 2015 si pana acum cu punctajul de 14.52 prima data, a doua oara 15.70 iar ultima data cu 15 si ceva eram intrat de multwinking nu ramaneam nerepartizat de fiecare data

| Alin_Marian_1995 a răspuns (pentru Alexandru_Stanciu_1993_1Jnd):

Eu am.sanse.cu 16.91 dupa parerea ta?