| AlinnCC a întrebat:

Buna seara, TPU!
Sunt clasa a12-a la un liceu economic de profil intensiv germana. Ma macina alegerea facultatii..., materiile care imi plac sunt geografia si limbile straine/studii culturale. Am de ales intre Facultatea de limbi straine din cadrul UNIV BUC. sau Administrarea Afacerilor cu predare in Germana din cadrul ASE. Iau in calcul si Limbi straine la D. Cantemir. Ce este mai de viitor? Ce sfaturi aveti? Multumesc!

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Poti face un an pauza pentru a invata fizica si matematica inainte de a da admiterea la facultate,si cine stie,poate intri la buget,daca tot iti doresti sa dai la politehnica(taxa anuala este costisitoare) Cele mai banoase domenii sunt medicina,dreptul,politehnica,informatica. Nu se exclud contabilitatea,arhitectura,spre exemplu. De ce? De aceste domenii,in primul rand de cele mentionate la inceput,va fi nevoie mereu si sunt intr-o continua dezvoltare,asa ca e nevoie de cat mai multi profesionisti care sa se perfectioneze.
Alege un job pe care nu il poate accesa oricine,un loc de munca unde nu poti profesa fara autorizatie! De ce? Pictor,designer, chiar si psiholog(unde se cere in general atestatul) poate fi oricine! Medic, avocat, arhitect, contabil nu poate fi oricine tocmai pentru ca sunt domenii serioase unde trebuie sa existe doar specialisti si de obicei se invata si foarte mult. Alege ce iti place! Alege ceva care te va autodelimita!

| InteractiV a răspuns:

Eu personal as merge pe prima varianta. Dar tu trebuie sa te gandesti ce ti-ar pica tie bine si ceea ce iti place, nu ce iti recomanda altii. Mult succes in viata si mergi pe prima varianta, e mult mai ok pentru viitorul tau.

| AlinnCC explică (pentru InteractiV):

Sincer sa fiu, toata lumea imi recomanda Politehnica. Dar mie unul nu-mi place., fizica nu mai fac din clasa 10-a, iar..matematica...trebuie sa muncesti mult, si nu e ceea ce-mi place. De ce alegi prima variante? ce argumente