| 50LeiCincizeci a întrebat:

Buna seara, vreau sa aplic pentru un job in strainatate printr-un agent roman care lucreaza pentru ei.Ce vreau eu sa va intreb este ca mi se cere copie dupa diploma de studii eu avand 11 clase facute la zi fiind inca activ la seral in clasa a 13-a.Ce este de facut? cu cat mi se raspunde mai repede cu atat mai bine, maine am cursuri. O seara frumoasa!

Răspuns Câştigător
| GeorgeGabriel66 a răspuns:

Stai si termina. e mult mai bine. daca nu o faci in viitor o sa-ti para rau. crede-ma am trecut prin asta!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cere-i prietenului tau conditiile pe care compania lui le cere, la angajare!
Fiecare tara difera, unuii vor sa ai testul d elimba luat, altii vor experinta, altii vor diplome/ ceritificari pentru calificarile pe care le ai, ca sa dovedesti ca ai experinta in domeniul respectiv.
Daca intrunesti conditiile lor, scrie-ti CV-ul si da-l amicului tau sa-l depuna. Decid cei de la companie aia, daca te vor chema la interviu ori ba.
Primul interviu este pe telefon, deci, fii pregatit zi si noapte sa primesti un telefon de acest gen si sa raspunzi simplu, direct si politicos la intrebarile lor.

| relian a răspuns:

Pai daca aia iti cer diploma tu ce le arati? Ca daca cer asta probabil o sa vrea sa si le dai copie ceva.Dar tu ii poti intreba cam pe cand ar fi jobu ala disponibil, si apoi stii si le spui uite eu mai am o juma de an si termin liceu, deci acu nu am ce s-a va arat.Deci nu ai de facut nimic, stati si vezi-ti de treaba, daca aia cer sa ai liceu cu diploma de bac nu ai ce face, nor sa te accepte.Asa ca stai termina liceu si dupa aplici pe job pentru emigrare ce vrei tu.

| TCosminn a răspuns:

Termina-ti studiile si fa tot posibilul sa iei bacul. O sa ai mari regrete dupa. In strainatate se pune mai mult accent pe studii decat in Romania, ai mai multe avantaje. Iti trebuie diploma de ce ai tradusa si legalizata.

| popa07ady a răspuns:

Poti cere de la scoala o adeverinta dar iti trebuie diploma de 10 clase. Succes!