| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva de la ce varsta te poti angaja? As vrea sa stiu cea mai mica varsta. Am auzit ca te poti angaja si la 15 ani ca barman-ospatar. Este adevarat?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Codul muncii:

Art. 13. [capacitatea juridică a salariatului]
(1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.
(3) Încadrarea în muncă a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisă.
(4) Încadrarea în muncă a persoanelor puse sub interdicţie judecătorească este interzisă.
(5) Încadrarea în muncă în locuri de muncă grele, vătămătoare sau periculoase se poate face după împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncă se stabilesc prin hotărâre a Guvernului.

Art. 109. [durata normală a timpului de muncă]
(1) Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.
(2) În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână.

11 răspunsuri:
| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Buna!
Cu contract nu te poti angaja decat dupa 18 ani.

E complicat sa-ti gasesti un loc de munca, dar si mai greu este daca esti minor. Daca ai cunostinte/ prieteni care au un bar al lor, o afacere, ceva, i-ai putea ruga sa te lase si pe tine sa lucrezi, dar daca te duci la un patron nimeni nu cred ca se va lega la cap cu un minor.

O zi frumoasa! happy

| zdrangoi a răspuns (pentru KeepCalmThinkDiffrent):

Ce vorbesti? liar
Ia vezi Codul Muncii (raspunsul meu de mai sus)

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns (pentru zdrangoi):

Degeaba scrie pentru că nimeni nu respectă! straight face

| zdrangoi a răspuns (pentru KeepCalmThinkDiffrent):

Nu ca nu se respecta, nu angajaza cu varste asa fragede ca sa nu se complice, prefera adulti, peste 18 ani.
d'oh

| SimonicaSymonica1988 a răspuns (pentru KeepCalmThinkDiffrent):

Te înșeli te poți angaza cu contract si in loc de 8 ore vei lucra 6ore, la fabrica unde sunt eu au venit două eleve de liceu și la noi fiind 3 schimburi ele lucrează doar de dimineata de la 8, noi începem de la 6.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Daca vrei iti arat eu o metoda de a castiga bani pentru fiecare minut pe care il petreci pe internet, fara sa faci nimic, doar trebuie sa ai un soft in pc.

| LegitBoy88 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Care este software-ul?

| ONElena11 a răspuns:

Din cate stiu eu poti sa te angajezi cu jumatate de norma (4 ore)

| Chrisss23 a răspuns:

Da, dar nu la toate restaurantele/localele.

| AtheistForever a răspuns:

La varsta de minim 16 ani poti lucra doar cu jumatate de norma si dupa 18 ani poti sa te angajezi cu toata norma...

| Doinita_Tudor_1974 a răspuns:

Se poate cu acordul parintilor.