| diana_8144 a întrebat:

Buna sunt Diana, in clasa a 8-a.Am niste intrebari:-Ce facultati potiurma dupa profilul matematica-informatica sau stiinte sociale? Dar la matematica informatica este greu?

3 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Cel mai greu este la mate-info dupa care urmeaza stiinte ale naturii, cele de la uman adica filo si stiinte sociale sunt foarte usoare.La mate-info te sfatuiesc sa mergi doar daca iti place foaret mult matematica si te descurci pentru ca o sa faci peste 5-6 ore pe saptamana. Tin sa iti precizez un lucru : nu conteaza ce profil ai terminat, nu de el depinde admiterea la faculate. Poti merge la orice facultate vrei tu dupa terminarea profilului ales de tine.De exp daca ai terminat la mate-info si vrei sa dai la ase iti va fi mai usor pentru ca ai cunostinde destul de multe la matematica, la fel si la stiinte sociale, iti e mai usor la facultatea de drept de exp pentru ca ai pus mai mult accentul in liceu pe unele materii. Te sfatuiesc sa mergi acolo unde te descurci tu mai bine: la mate-info daca stii ff bine matematica dar si informatica, fizica, chimia sau la sociale daca stii bine engleza, romana, istoria. Tine cont ca la liceu vei da teze la materiile principale (importante) de la profilul tau.Mult succes

| Nolkyz a răspuns:

Pai mate-info si stiinte sociale sunt complet diferite thinking cunosc oameni care dupa mate-info s-au dus la limbi, sau la psiho. depinde de tine.

| PopescuAdina a răspuns:

Mate-Info este un profil greu dar merita deoarece iti vor fi de folos toate chestiile care le inveti acolo chiar daca nu iti dai seama momentan.

Eu am facut mate-info apoi am urmat medicina. Pot zice ca am fost foarte multumita si fericita pentru ca mi-a venit usor fata de ceilalti care au facut alte profile. De asemenea poti urma o facultate de informatica care este foarte buna! Succes!