| Gigea21224 a întrebat:

Buna sunt din București la un liceu Economic, studiez contabilitate și vreau un răspuns concret.Ce poți ajunge cu calificarea în Tehnician in activități economice? Țin să spun că nu am șanse prea mari sa intru la Bak? Cu ce ma ajuta acea calificare daca puteți să îmi spuneți? Poți ajunge sa lucrezi ca contabil daca nu ai o facultatea in domeniu? Și nu ai diploma de Bak?

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Prin anii '70-'80 era suficient sa ai un liceu si bacul luat ca sa fii contabil. Acum nu!--- doar cu liceul nu dobandesti competentele necesare profesiei.Pentru munca de contabil ai nevoie de facultatea de stiinte economice.
Doar cu liceul si fara bac, poti fi angajat ca vanzator, agent de vanzari, operator comenzi.Pentru a presta ca gestionar, merceolog, receptioner va trebui sa-ti iei examenul de bacalaureat.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Calificarea nu o poti obtine daca nu iei BAC-ul!
In plus, nu poti lucra ca contabil fara o facultate, poti lucra in schimb ca: vanzator, casier la mall, receptionist sau orice alta munca unde nu se cere o diploma de BAC, pentru ca, sunt deja multe locuri de munca, unde se cere si diploma de bac.

Apropo, BAK - nu exista in limba romana! Ti-o fii placand tie cum suna, dar macar scrie-l corect!