| MarianaDrocsa1992 a întrebat:

Sunt in clasa a 7-a si pe viitor as dori o cariera in magistratura, de preferat avocat.Nu stiu la ce liceu sa sau ce pasi sa urmez.Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In privinta liceului sunt de acord cu tatal tau, de altfel asa ti-am spus si eu in primul raspuns.
Pentru a ajunge judecator trebuie sa faci facultatea de drept, cu diploma de licenta, sa reusesti la concursul de intrare la Institutul National al Magistraturii, la examenul de absolvire, sa faci un stagiu de un an la o judecatorie, sa reusesti la examenul de capacitate si sa fii numit in functie de Presedintele Romaniei. Este chiar o cale mai grea decat la avocat. Pentru detalii citeste Legea nr.303/2004, cu md. si compl. ulterioare, titlul II. Numai bine!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Magistrati sunt judecatorii si procurorii, avocatul nu este magistrat. Pentru a ajunge avocat trebuie sa faci facultatea de drept, sa reusesti la examenul de intrare in profesie, sa gasesti un avocat definitiv/firma de avocatura la care sa faci practica si apoi sa reusesti la examenul de definitivat, este o cale destul de lunga si grea, cel putin asa este acum, dar nu vad sa se schimbe prea mult in viitorii ani. Profilul liceului conteaza destul de putin, in orice caz un profil de filologie ori stiinte sociale este preferabil. Numai bine!

| MarianaDrocsa1992 explică (pentru Ioandelasal):

Scuze am vrut sa spun judecator.m-am incurcat... tata mi-a spus ca nu neaparat un liceu de profil uman pentru ca in ziua de azi nu mai conteaza liceul

| Ioandelasal a răspuns (pentru MarianaDrocsa1992):

In privinta liceului sunt de acord cu tatal tau, de altfel asa ti-am spus si eu in primul raspuns.
Pentru a ajunge judecator trebuie sa faci facultatea de drept, cu diploma de licenta, sa reusesti la concursul de intrare la Institutul National al Magistraturii, la examenul de absolvire, sa faci un stagiu de un an la o judecatorie, sa reusesti la examenul de capacitate si sa fii numit in functie de Presedintele Romaniei. Este chiar o cale mai grea decat la avocat. Pentru detalii citeste Legea nr.303/2004, cu md. si compl. ulterioare, titlul II. Numai bine!

| anss23 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la un liceu cu profil de filologie(limbi straine) si apoi la Facultatea de Drept.

| Pinkyx a răspuns:

La un liceu care are profile umane cum ar fi stiinte sociale sau filologie :*

| Sliix a răspuns:

Heei :*
Ai putea merge la un liceu care are profilul " Stiinte sociale "
>big grin