| IO.oanaa <3 a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a la profil filologie(intensiv-engleza) si pot sa aleg ca limba a 2-a franceza sau germana. Care este mai importanta si pe care ar trebui sa ma axez mai mult? Tin sa mentionez ca am facut franceza din clasa a5a si stiu eu ceva, as vrea mai mult sa ma perfectionez. Dar acum ca mi se da posibilitatea sa mai invat o alta limba nu stiu thinking Ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| acdcfan a răspuns:

Numai tu poti stii. Nu conteaza ce se vorbeste sau ce le-ar place altora sa stii conteaza ce iti place tie mai mult. Daca crezi ca germana este frumoasa si ti-ar placea sa te numesti ''vorbitoare de limba germana'' atunci da-te la germana, dar daca in acesti 4 ani ti-a placut franceza foarte mult, simt ca mai ai de aflat inca despre tainele acestei limbi si vrei sa fii cat mai buna nu ai de ce sa te lasi. Mult succes, orice ai alege sa stii ca este bine, ambele sunt limbi mari, vorbite si foarte frumoase.

11 răspunsuri:
| CarmenR a răspuns:

Franceza este ea mai frumoasă şi mai uşoară, dar mai folositoare îţi va fi germana.

| IrinaAndreea a răspuns:

Buna! Parerea mea este ca ar trebui sa alegi germana, daca tot ai ocazia de a o invata gratuit si bine in timpul liceului, pentru ca intr-adevar are mare cautare acum. Dar daca iti place franceza, poti sa continui sa o mai studiezi si singura sau macar sa te mai uiti la filme, emisiuni etc, ca sa nu uiti ceea ce stii deja. Succes! big grin

| thegreatgatsby a răspuns:

Franceza deja ai facut...asa ca mai bine alege germanawinking si uite asa o sa stii 3 limbi.

| UNfriendLY a răspuns:

GERMANA, nu alege franceza ca o sa regreti (ca mine)

| CybeRAthlete a răspuns:

Germana. daca ajungi sa o stapanesti calumea, apoi o facultate axata pe limba germana, te aranjezi pe urma... se cauta foarte mult translatori, sau pur si simplu cunoscatori de limba germana... bafta

| adelinee a răspuns:

Franceza este mult mai vorbita decat germana. eu te sfatuiesc sa alegi franceza.este si mai usoara. iar ca sa inveti germana trebuie sa muncesti mult deoarece este o limba grea.acum ramane la alegerea ta ce vrei sa inveti.

| Amy90 a răspuns:

Buna,

Parerea mea e sa vorbesti cu diriga ta si sa te interesezi cam ce cadre didactice sunt la ambele materii ca daca faci cu o scorpie la franceza mai bine stii ca stai cu dictionarul de germana in mana o luna si inveti germana.tongue Daca as fi in locul tau as alege germana, nu stiu pica mai bine la ceva. Franceza e ceva comun si oricum te descurci sa scrii si u un mail daca ar fi sa te puna cineva la o firma.
Numai bine!

| deia a răspuns:

Dupa parerea mea franceza este mai frumoasa si mai usoara.
Eu sunt tot la filologie si am ales franceza (asta am facut si in generala).
Alegi limba care iti place sau care ti se pare mai usoara ( sau care o sa iti foloseasca mai mult ).
Bafta la liceu :*!

| Dove a răspuns:

Eu iti recomand sa inveti Germana, este foarte folosita si iti poate folosi ceva mai mult pe viitor la fel si engleza.Franceza o poti invata destul de usor plus ca ai facut-o 3 ani o sa iti fie mai simplu din cauza asta alege germana.

| ancutsa13 a răspuns:

Am facut germana 8 ani cu 3 profesori si nici unul dintre ei nu m-a atras intr-un fel de aceasta limba. Mi s-a parut extrem de greu invatat, cuvinte greu de memorat, gramatica f grea si ea. Si profesorul din cls a 9-a nu te ia de la zero ci de la nivelul al celui de-al 5-lea an de studiu.
Cel mai bine continua cu ce ai facut pana acum, pentru ca si franceza se cauta foarte mult.

| MANDY_2679 a răspuns:

Continua francezaraised eyebrows Clar!