| carmina34690643 a întrebat:

Sunt in clasa a12 a si vreau sa devin profesoara de engleza, sa predau la liceu. Vreau sa imi spuneti daca trebuie sa dau la facultatea de litere si pe ce profil(ce examene dau ca sa intru la acel profil) sau la facultatea de limbi straine interesandu-ma aceleasi detalii. Si dupa facultate, master si stagiatura ce trebuie sa mai fac ca sa prind post intr-un liceu bunicel(in afara de pile, ma pot strofoca oricat pentru un asemenea post). Dati-mi, va rog, toate informatiile pe care le aveti. Funda ♡

2 răspunsuri:
| marmotavorbareatza a răspuns:

Poti merge la litere Llr-Lls ( rom-engl) sau Limbi straine (engleza - orice limba de acolo ) ps. La fac de limbi straine se da un examen la engleza, la litere este concurs de dosare

| marmotavorbareatza a răspuns:

Iar pentru post ai nevoie de cunostinte pentru titularizare. repaetizarea posturilor se face in functie de nota de la examen. Ps. Din punctul meu de vedere nu merita, dar daca tu asta iti doresti. multa baftaa