| lipskissmiss a întrebat:

Ce meserie poti avea daca termini o facultate de limbi straine (engleza si franceza) si ce master e indicat sa faci?
Tind sa cred ca am gresit facultatea alegand cu inima ceea ce imi place sa fac si ceva la care ma pricep cat de cat, dar nu stiu ce viitor as putea avea, tinand cont ca vreau sa plec in strainatate neaparat si nu vreau sa devin profesoara in Romania.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie traducator sau profesor. In practica te poti lega de multe alte job uri precum marketing, copywriter, hr

| minrest a răspuns:

Engleza si franceza iti permit sa te documentezi in toate disciplinele. Tu esti pe uman, toate disciplinele umane. Ai putea sa mai faci o facultate. Ce zici? Daca faci ASE, iti folosesc limbile astea, te faci un contabil bun, iar engleza si francesa se cer ca sa mergi in Canada. Prefera sa le vorbesti ambele limbi. Sau oricare alta stiinta sociala, care iti place tie.

| lipskissmiss explică (pentru minrest):

Mi se pare inutil ASE-ul, nu suport tot ce tine de economie, nu imi place ideea de ase, toate fetele se duc la ase care n-au ce face cu viata lor si nu se pricep la nimic.

| educatoarea a răspuns:

Buna poti alege o cariera in Resurse Umane sau Recrutare, adica sa gasesti oameni potriviti pentru diferite joburi, cum ar fi ingineri, IOS developer etc.Masterul il poti face in strainatate, in tari ca Danemarca sau Germania unde nu platesti taxe de scolarizare. Iti recomand daca urmezi limbi straine, sa studiezi o alta limba de exemplu olandeza sau germana.Succes

| lipskissmiss explică (pentru educatoarea):

Nu imi permit sa fac un master in strainatate, dar vreau sa il fac in Romania pe traducatori cu studierea a 4 limbi eng, fr, germana si spaniola, nu stiu ce mastere bune se mai pot face, am auzit de acesta si mi s-a parut interesant.