| Anonimul151 a întrebat:

Bună, sunt într-o situație mai puțin plăcută. Și anume de a alege într-un fel sau altul viitorul meu, cariera mea. Anul asta, termin învățământul profesional (Sunt la un colegiu economic), deci clar bacul se dă din matematica. Problema e că nu prea ma descurc la matematica... Deci mi-ar fi cam greu, chiar și cu meditații.

Ce aș putea face? Unde aș putea să mă duc? La ce liceu? (aici dau ca exemplu real, uman dar mai exista și altele) La ce profil? Oriunde aș merge va trebui sa dau probe de diferență?

Acum, în momentul de fața sunt la un Colegiu Economic, deci e Tehnologic.

6 răspunsuri:
| MistarGoGu a răspuns:

Am mai raspuns si altui copil cu aceeasi " dilema " iti răspund si tie! Mergi la un psiholog sa iti facă niste teste psiho-tehnice si de aptitudini! In maxim 2 sau 3 sedinte o sa iti facă o evaluare in functie de rezultatele tale la teste si iti da 4 sau 5 posibile variante de cariera profesionala!
Vei putea alege pe o baza stiintifică si NU din ce iti spun vecinii, prietenii sau anturajul ca este bine sa faci!
Câteva sute de lei o sa evite timp si bani pierduti in viitor pe scoli inutile!
Asta daca NU iti este rusine de mentalitatea românească ca la psiholog ajung DOAR NEBUNII!

| Anonimul151 explică (pentru MistarGoGu):

O să merg la consiliere pentru orientare în carieră pentru astfel de teste la psiholoaga liceului. Nu, nu am mentalitatea specificata de tine. Indiferent dacă mergi la psiholog/psihiatru asta nu înseamnă că acei oameni sunt nebuni.

Doar că în unele cazuri nici psihologii nu ajută...

| MistarGoGu a răspuns (pentru Anonimul151):

O parte este adevarat! La Psihiatrie CHIAR ajung cei cu " probleme " serioase! După 89 cand au inceput sa apara Universitati private *( Tipografii de diplome ) a scazut calitatea invatamantului cam in toate domeniile! Examene de admitere tot mai relaxate sau chiar fara!
Da ai toate sansele sa dai si peste un psiholog slab pregătit cu Examene si diploma cumpărate de €urici

| Anonimul151 explică (pentru MistarGoGu):

Nu chiar... La psihiatru ajungi de ex dacă ai depresie. El încearcă prin tratament de ex să facă pacientul respectiv bine. Dar antidepresivele fac mai rău. Am cunoștințe, cărora au fost în depresie, au luat tratament și le-a făcut mult mai rău. Și încă sunt în depresie.

| MistarGoGu a răspuns:

Cauta pe net consiliere scolară si de cariera! In orasul din care ESTI! Sigur Vei gasi ceva mergi si discuta cu un om specializat pe asemenea probleme!

| readytofly a răspuns:

Bună! Înțeleg că te afli într-o situație dificilă și că matematica îți creează anxietate în ceea ce privește examenul de bacalaureat. Este important să știi că există mai multe căi pe care le poți urma după terminarea colegiului economic, chiar dacă matematica nu este punctul tău forte.

Dacă te gândești la continuarea studiilor, ai opțiuni variate:

Facultăți economice: Poți urma o facultate în domeniul economic, cum ar fi ASE, unde vei avea o bază solidă datorită colegiului economic pe care l-ai absolvit.
Alte facultăți: Nu ești limitat(ă) doar la domeniul economic; poți alege orice alt domeniu care te atrage, de la limbi străine, litere, arte, până la științe sau inginerie.
În ceea ce privește liceele și profilurile, ai mai multe opțiuni:

Profil uman: Dacă preferi materiile umaniste, poți alege un liceu cu profil uman, unde matematica nu este atât de accentuată.
Profiluri tehnologice: Există și alte profiluri tehnologice care nu pun un accent mare pe matematică și care te pot pregăti pentru o carieră tehnică sau practică.
În privința probelor de diferență, acestea depind de liceul și profilul pe care îl alegi. Unele licee pot solicita probe de diferență, în timp ce altele nu.

Este esențial să te gândești la ce îți place să faci și la ce domenii te atrag. Poate fi util să discuți cu un consilier în carieră sau cu profesorii tăi, care te pot îndruma în funcție de aptitudinile și interesele tale. De asemenea, meditațiile pot fi de ajutor, dar este important să găsești un meditator care să te înțeleagă și să te ajute să depășești dificultățile.

Sper că aceste informații te vor ajuta să iei o decizie informată și să găsești calea care ți se potrivește cel mai bine. Mult succes!?