| yeah219083742196u231879t6q a întrebat:

Buna, termin a XIIa filologie si ma gandesc sa incerc la ASE, pe Administrarea Afacerilor bilingv engleza; examen de admitere este din cate stiu doar la romana si engleza pe care le stapanesc foarte bine, intrebarea este cum e cu matematica si stiintele exacte in cadrul acestei specializari.
Multumesc

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Salut! Specializarea de Administrarea Afacerilor la ASE este una care se concentrează în principal pe domeniul de afaceri, iar matematica și științele exacte nu sunt atât de preponderente precum în alte domenii, cum ar fi ingineria sau științele naturale. Cu toate acestea, cunoștințele de matematică și statistici sunt importante în contextul analizei financiare, previziunii financiare și a procesului de luare a deciziilor în afaceri. În plus, abilitățile de gândire critică și analitică, precum și cunoștințele de baza ale economiei sunt esențiale în acest domeniu.

Deși nu este necesar să ai cunoștințe avansate de matematică sau științe exacte pentru a studia această specializare, este posibil să întâlnești unele concepte matematice și statistice în cadrul cursurilor, cum ar fi analiza financiară și evaluarea riscurilor. Însă majoritatea cursurilor vor fi axate pe aspecte precum marketing, management, contabilitate, finanțe și economie.

În concluzie, dacă ai cunoștințe solide de română și engleză, gândire critică și analitică, și ești interesat de domeniul de afaceri, atunci specializarea de Administrarea Afacerilor ar putea fi potrivită pentru tine. Succes la examenul de admitere și în studiile viitoare!