| Nutellajustforme a întrebat:

Am 14 ani si cand o sa fiu mare vreau sa fiu medic legist. dar toata lumea spune ca este o meserie urata. si trebuie sa fac 11 ani de facultate + nu stiu. puteti sa imi spuneti in ce consta medicul legist. cam tot ce ar trebui sa stiu?

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o meserie interesanta dar grea si care cere o mare stapanire de sine si putere de munca. Trebuie sa faci 6 ani de facultate si apoi trebuie sa dai examenul de rezidentiat si sa te situezi intre primii 30-50 concurenti din tara. Apoi vei face 4 ani de rezidentiat (timp in care lucrezi dar sub coordonarea unui medic specialist) si apoi vei fi medic de sine statator.

| TheAce a răspuns:

E o meserie categoric foarte interesanta unde nu prea ai cum sa te plictisesti. Ai intr-adevar nevoie de cei a6ni de medicina+ rezidentiat + un scor foarte bun la examenul final dar si per total in anii de studiu. Sunt propriu zis 10 ani de studiu urmati (posibil) de alti 2-3 daca doresti sa faci si un MBA. Esti inca foarte tanara, ai timp sa iti schimbi deciziile dar daca si peste 2 ani vei dori sa faci asta atunci va trebui sa te gandesti foarte serios sa iti urmezi visul, fara a apleca urechea la ce spun altii.

| mona a răspuns:

Daca vrei sa te faci medic legist atunci medic legist sa te faci, nu te mai lua dupa ce zic unii si altii

| Azµre a răspuns:

Dacă tu vrei asta nu te lua după alții! Că nu sunt ei în stare nu înseamnă că tu nu poți!

| Oana92 a răspuns:

Pff...trebuie sa stii de toate! Medicina, psihologie, botanica...

Un medic legist analizeaza cadavre pentru a depista/confirma cauza mortii si se ocupa de certificatele medico-legale in caz de accident/lovire/viol si la noi in tara in special cu certificatele de virginitate.

| Kaℓi a răspuns (pentru Oana92):

laughing

| Oana92 a răspuns (pentru Kaℓi):

?

| Kaℓi a răspuns (pentru Oana92):

M-a amuzat finalul postarii tale happy

| Oana92 a răspuns (pentru Kaℓi):

Din pacate e adevarat. Faceam voluntariat la iml si am vazut mai multe fete de o anumita etnie venite pentru certificat de virginitate decat oameni batuti sau accidentati...

| emag a răspuns:

Cred ca o sa-ti mai schimbi parerea de 4-5 ori pana atuncihee hee

| luisanamy a răspuns:

Daca tie iti place, termina studiile.

| m00n a răspuns:

Intai sa treci de facultatelaughing) apoi vine rezidentiatul,apoi daca da Doamne`Doamne sa prinzi post la INML e chiar minune,dupa care vei lua un salariu sa zicem mare(imens). Chestia e k trebuie sa fii as la anatomie patologica,chirurgie,de fapt la toate. Tine minte ca legistul are ultimul cuvant in orice caz,fiind mai presus de politist, procuror, etc.E o meserie frumoasa si simpla din punctul meu de vedere, pentru ca nu ai boli de elucidat, ci doar constatari de facut.

| dyana99scumpick a răspuns:

Tu trebiue sa crezi in tine si sa nu asculti pe ceilalti iar tu daca vrei sa devii medic legist atunci trebuie sa fii medic legist. trebuie sa fii tare si sa treci peste tot ce zic ceilalti. SUNT INVIDIOSI!