| ComanEmanuel a întrebat:

Am 19 ani și vreau sa ma înroleze in armata ca lunetist.Ce trebuie sa îndeplinesc? Problema e ca am doar 10 clase, e posibil sa reușesc?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te poti inrola in aramata cu 10 clase si cu conditia sa ai media 9 la comportare. Gasesti mai multe pe aici: http://bit.ly/2GCuuTc Si te poti adresa Centrului Militar Judetean sau Zonal in care te afli: http://bit.ly/2zAX5GB

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si aia cu liceu & bac laughing ce aberatii. Minimu e 10 clase pentru a te inrola. Sau in legiunea franceza (franta) te duci fara nimic si te plateste 1000€ la inceput cu contract de 3 ani pentru initiere. Acolo devi ce vrei si nu e nevoie sa stii franceza.

| REMiXDJ a răspuns:

Nu exista asa ceva in armata de rahat romana sa te angajezi ca lunetist.Cauta pe cineva care a lucrat si lucreza in armata, intreaba si o sa afli ce scoala trebuie sa urmezi, ce varsta trebuie sa ai, ce se cere, etc.Si soferul de pe tank este lunetist - Lunetist nu este o profesie sa zicem individuala in nici o armata.Acel soldat care trage cu luneta are o pregatire multipla, adica in general orice soldat, ofiter de rang inferior sau superior au si pregatire sa traga cu arme cu luneta.

| Salontanul a răspuns (pentru REMiXDJ):

Pana si pe vremea lui Ceausescu era functia de lunetist. Nu vorbi prostii daca n-o cunosti! http://bit.ly/2U5fjZc Eu am fost militar 30 de ani si n-am vazut grupa de infanterie fara lunetist. In rest ai dreptate: toti se pregatesc sa poata fi in masura sa traga cu orice arma doar ca cei mai buni devin lunetisti.

| Violleta2022 a răspuns:

In pare rau, fara liceu si BAC luat nu poti merge la o academie militara si nici la sectia speciala de lunestiti.
Pune mana si termina liceul la seral, inca 3 ani, pentru ca se fac 13 ani la seral, (la zi nu mai sanse sa te intorci), iar dupa aceea dai BAC-ul si ai sansa sa mergi in armata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Lunetist este o profesie specială în cadrul forțelor armate.
Ea necesită în primul rând calități fizice deosebite iar apoi o pregătire specifică.
Dacă ești militar, vei participa la trageri cu armamentul ușor.
Dacă ai calități deosebite, performanțe deosebite, s-ar putea întâmpla să fii solicitat să urmezi un antrenament special pentru aceste trupe de elită.
Dar pentru această trebuie să te înrolezi în primul rând.

| Iote a răspuns:

Hop, direct lunetist! Nu se poate. Asta implica multe studii, multe exercitii, in concluzie multa munca. Dar cum tu la 19 ani ai doar 10 clase, mi se pare ca nu-ti place deloc munca.
Stii tu sa calculezi unde si cum sa fixezi tinta in functie de viteza, directia si forta vantului care poate bate in momentul in care tu ai de doborat o tinta? Pentru ca asta poate abate glontul. Asta e doar un exemplu. Mai sunt multe alte elemente de studiat pe care e necesar sa le stapanesti. Lunestistul, nu doar se joaca cu pusca.

| Salontanul a răspuns (pentru Iote):

Ce aveti toti? De ce raspundeti la intrebari de care n-aveti habar? De aia se duce in aramata sa invete specialitatea militara nu cultura generala. Crezi ca in aramata vin persoane care stiu sa ia punctul de ochire din prima. Ai auzit de o scoala generala unde se invata asa ceva?

| Iote a răspuns (pentru Salontanul):

"Ai auzit de o scoala generala unde se invata asa ceva?"
Nu, dar se invata fizica.

| Salontanul a răspuns (pentru Iote):

Apropo! Daca ai fi citit intreabarea celui ce a pus-o ti-ai fi dat seama ca a trecut prin scoala generala. Asa ca nu mai da sfaturi aiurea. Raspunde-i omului ce-l intereseaza si taci!

| ComanEmanuel explică (pentru Salontanul):

Asta-i? Mersi?

| ComanEmanuel explică (pentru Salontanul):

Adevărat bravo?

| venividivici2017 a răspuns:

Lunetist?! Si cu ce sa tragi? Cu prastia?! La cat de avansata este Armata Romana, nici macar nu apucam sa ne dam jos din pat, ca deja Vladimir ne-a si evaporat laughing) Cam asta e, asta e situatia atunci cand suntem condusi de Mi-orica, Drac-nea si toti cei interesati doar de propriile buzunare.

| Salontanul a răspuns (pentru venividivici2017):

Ai facut armata? Stii ceva despre ea? Sau o denigrezi ca orice "roman" care se "respecta"? Ai facut macar o zi de armata? Cat despre pocirea numelor unor oameni este chestie de educatie. Unde-i lipsa, n-ai ce cere. Si de cand conduce PSD-ul bugetul apararii a ajuns la 2% din PIB ceea ce n-a facut Basescu-Boc.

| Iote a răspuns (pentru Salontanul):

Bugetul apararii a ajuns la 2% cu psd-ul fiindca a luat din alta parte. Tie nu-ti pasa, ca esti pensionar militar cu pensia cat salarul celor activi. Plus ca mai faci ceva in paralel, doar nu ai sa stai acasa de la 40 de ani. Dar celalti pensionari mor de foame, de frig si de boli. Nu toti pot fi pensionari militari! De doua luni trebuia sa le creasca pensia dar s-a amanat pentru toamna anului viitor; daca o fi. De ce? Pentru ca banii au mers la armata. Halal realizare a psd-ului!

| Salontanul a răspuns (pentru Iote):

Era vorba de oameni care raspund la intrebari si se pricep. De ce intorci vorba? Cat despre pensia mea, eu am muncit pentru ea si stau acasa ca mi-a ajuns 30 de ani. N-am stat sa raspund pe TPU. Cat despre ceilalti pensionari care mor de foame, fiecare cum isi asterne. Asta-i societatea. Nu eu am facut-o. Doar in comunism se zicea ca i se va da fiecaruia dupa necesitati. Esti comunist?

| debarasator63 a răspuns:

Angajeaza-te ca soldat in armata, iar specializarile le faci acolo.