| LyHoney a întrebat:

Am cateva intrebari. Cam cat castiga un ospatar/barman pe un vas de croaziera? Trebuie sa faci un curs de innot inainte? Stiti vreo firma serioasa care angajeaza ospatari/barmani? Ce alte acte iti trebuie? Trebuie sa stii limba engleza la perfectiune? Exista posibilitate sa se intample ceva cu vasul big grin [gen ce s-a intamplat si cu Titanicul laughing ] Dau funda! :*

Răspuns Câştigător
| ElenaSt2011 a răspuns:

Ca barman pe vasele mari de croaziera, cum ar fi cele apartinand firmei Royal Caribbean, castigi 15 % din valoarea bauturilor comandate de client, plus bacsis, daca vor clientii sa iti dea.

Am lucrat la ei, si uneori castigam 250 dolari pentru 2 saptamani, alteori peste 700 dolari pe 2 saptamani, in functie de barul in care lucrezi. La fiecare 2 saptamani, fiecare angajat este mutat din bar in bar, caci unele baruri sunt mai bune, dar majoritatea slabe.

Nu trebuie sa faci curs de inot. Eu nu am stiut deloc sa inot cand m-a angajat firma mai sus mentionata, se fac cursuri de safety in primele 2 sapatamani dupa ce ajungi pe vapor.

Firme serioase care angajeaza pe vase de croaziera sunt Job Selection cu sediul in Brasov, Protos din Brasov, Job Cruise cu sediul in Bucuresti. Ce acte iti trebuie si alte detalii poti citi pe site-urile lor. Se cere sa stii limba engleza la nivel de conversatie in meseria ta.

Angelov Consulting este o firma din Bulgaria, cu intermediar si din Romania. Am lucrat cu ei, ofera posturi pe Dunare in cadrul unei firme elvetiene, dar, trebuie sa stii bine germana, care este limba oficiala pe majoritatea vapoarelor firmei. Acolo, un ospatar sau barman castiga cam 1250 euro lunar, plus bacsis.

Pe toate vasele nemtesti, bacsisul se aduna la finalul fiecarei croaziere si se imparte in mod egal la toti angajatii din toate departamentele, ceva ce pe vasele americane nu se intampla niciodata.

Deci, pe langa salarul lunar, mai primeste saptamanal inca 60 - 70 euro, chiar pana la 120 euro.

Si in plus, ai hublou in camera si poti vedea ceva afara. Ceea ce vasele companiilor americane nu ofera.

Daca vrei mai multe detalii, poti sa-mi scrii un e-mail pe adresa english_german_teacher@yahoo.com

si iti voi raspunde in scurt timp, poate 1 - 2 zile.

Mai concret, ce este in neregula pe vasele americane in comparatie cu cele nemtesti. Ar fi cateva de scris iar acum nu am timp.

1 răspuns:
| WalleWalls a răspuns:

Cam vreo 2000 de euro.Da, trebuie sa stii sa inoti, daca nu vrei sa mori inecat.Nu cred ca la perfectie, dar trebuie.