| Marius94_5839 a întrebat:

Dupa ce termin liceul, vreau sa intru la Academia Fortelor Terestre "Nicolae Balacescu " insa din cate stiu va trebui sa sustin un examen medical. Am o cifo-scolioza, 2/3 din cate am inteles, care se vede destul de rau pe radiogratie, dar in realitate arat aproape normal. Oricum exista sanse sa nu trec testul medical din cauza cifo-scoliozei?

Si exista vreo metoda prin care pot obtine o adeverinta din care sa reiasa faptul ca cifo-scolioza mea nu este grava, si sunt abt din punct de vedere fizic?

Răspuns Câştigător
| NOC a răspuns:

Mergi la cel mai apropiat spital militar si vorbeste cu un medic de la cabinetul de chirurgie. Daca acesta considera ca esti apt, presupunand ca se rezuma doar la un examen vizual, poti merge mai departe cu inscrierea.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dacă ai o scifo - scolioză nu cred că se va găsi vreun medic care să-ți dea un verdict de „apt". Este în joc și calitatea lui profesională și deontologică.
Asta e părerea mea. Încearcă spre o altă carieră.

| bobocel12 a răspuns:

Nicolae Balacescu?

| Marius94_5839 explică (pentru bobocel12):

Nicolae Balcescu* scuze de greseala.