| Emaema0302 a întrebat:

Am o problema. Intru intr-a noua si vreau pe Arte, doar ca am fost anuntata la sfarsitul semestrului al doilea ca as fi corigenta, ceea ce nu era de fapt adevarat, fiindca invatasem o gramada ca sa intru in examen, sa il iau si sa plec din scoala de aici. Dupa o zi, am fost cu mama la inspectorat si le-am povestit situatia, au spus ca ne inteleg si vor vedea ce pot face, credeam ca nu se va rezolva nimic. Sora mea mi-a spus ca totusi ar fi bine sa merg si sa incerc sa dau probele de aptitudini si sa le povestesc situatia. Zis si facut, am fost si am dat probele si mi-au spus sa vin pe sesiunea a doua ca sa dau probele. Dupa o zi primesc vestea ca intru in examen, am intrat si normal nu am vrut sa il iau fiindca voiam sa intru la Arte iar probele de aptitudini trecusera deja, dar cand au venit rezultatele am luat 5.50 la mate si 6.85 la romana. Am facut contestatii, dar mi-au iesit la fel. Probele de aptitudini trecusera iar eu nu stiam cum sa reactionez, am sunat la secretariatul de la scoala la care vreau sa merg si mi-a spus ca daca vreau sa intru aici, singura solutie este sa fac cerere ca nu vreau sa particip la repartiția computerizată si acum sunt confuza, pe de-o parte vreau sa intru la liceul asta, dar pe de alta parte imi este frica sa nu pic probele de aptitudini. Si nu stiu ce sa fac. Exista o a doua sesiune pentru repartitia computerizata? Exista o solutie ca sa fiu sigura ca intru la liceul de arte? Multumesc ca ati ajuns pana aici, si va rog, daca stiti ce sa fac, ajutati-ma cu un sfat! Multumesc! happy

1 răspuns:
| iChristiaN47 a răspuns:

Te aflii într-o situație extrem de urâtă! Ai luat note mici pentru a intra la un liceu bun, eventual te poți duce la un liceu tehnologic sau profesională.

Singura variantă, care este cea mai accesibilă și bună pentru tine, este să te mai pregătești puțin zilele ăstea până la admiterea la arte! Du-te la liceul de arte! Este o soluție bună mai ales dacă tu îți dorești asta! Nu este nimic sigur că intrii acolo, de aceea trebuie să-ți dai interesul!