| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor! Îmi puteți da câteva sfaturi va rog, in legătură cu liceul? Eu vreau sa merg pe arte și acolo contează mai mult probele de aptitudini. Cu as putea avea încredere mai multă in mine? Îmi doresc foarte mult să intru acolo. Daca va spun uneori mai plâng seara in legătură cu asta, știu că nu rezolva nimic da așa mă descarc. Cei care ați intrat acolo, cum a fost experiența voastră?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Plansul nu ajuta la nimic, dar munca intensa si invatatul DA!
Asadar sfatul meu este sa iei in serios cartea, sa inveti pe rupe si sa faci matematica avansati si cat mai multa geometrie in spatiu, fiindca la arte plastice ai nevoie de mult, foarte mulat matematica, fizica si chimie.

| aleexkdos90 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu prea se studiază chiar atât de multă matematica

| aleexkdos90 a răspuns (pentru Violleta2022):

La arhitectura da

| Violleta2022 a răspuns (pentru aleexkdos90):

Ai fost tu la un liceu de arhitectura si urbanism si nu se studiaza multa matematica?
Nici macar nu se poate face arhitectura fara matematica, fizica si chimie, pe care trebuie sa le visezi nopate, ca de ele depinde constructia unei cladiri, chiar daca tot tu ii desenezi si designul extrerior.

https://colegiul-carmensylva.ro/......-plastice/

| aleexkdos90 a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta știu, dar eu nu merg pe arhitectura, nu mă pasionează matematica. Și la arte plastice nu se axează pe ea, faci 2-3 ore pe săptămână și în rest materiile generale plus atelierul

| aleexkdos90 a răspuns (pentru aleexkdos90):

Acum poate greșesc eu ceva

| Violleta2022 a răspuns (pentru aleexkdos90):

Poti te rog sa fii mai exacta, ce PROFIL al artelor plastice, vrei tu sa faci?

| aleexkdos90 a răspuns (pentru Violleta2022):

Arte plastice și decorative

| Violleta2022 a răspuns (pentru aleexkdos90):

Sunt multe sectiuni si cerinte pentru fieacre specilalizare: arta plastica, grafica, fotografica samd. Uite aici:

https://unarte.org/fap/

| CleanHeart a răspuns:

Încredere în tine o să o ai in timp și tu daca ești pasionat de arte o să muncești la asta și o să devii bun deci încearcă și uite așa vine la pachet o stima buna de sine dar tu trebuie să știi că ai deja multe calități in interiorul tau care trebuie dezvoltate și un potențial frumos care așteaptă să fiu arătat mai ales că văd multa pasiune la tine așa că lupta și bucura.te de orice experiență iti oferă liceul, fugi după vis indiferent de orice eșec.

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Bună! Fii increzator in tine, vei reuși cu siguranță. Si eu sunt la liceu vocational, liceu pedagogic. Sunt foarte încântată de profil si de asemenea, am avut si eu cateva probe de aptitudini.
Discurs-consta in a spune o poezie, a raspunde câtorva întrebări și în a citi un fragment din cartea pe care ti o oferă profesoarele din comisie.
Desen-a desena in spațiu ceea ce se pune pe masă (eu am avut o cană, o vaza cu o floare si un măr, ft importante sunt umbrele, trebuie sa fii ft ft atent cum cade lumina si la culori)
sport-alergare 600m fara oprire, incalzire si executarea catorva ex de gimnastică
muzica-sa canti un cantec din repertoriul claselor 1-8 (eu am cantat gama Do).

Eram ft. speriata, ft. panicată. Imi tremura vocea si la sport nu eram sigura daca pot alerga 600m fara oprire (eram tare racita in perioada aceea). Mi a fost ff greu la muzică... Dupa proba de desen (ultima probă, dupa care se afla rez. final, daca ai fost sau nu admis) am plans ft ft tare. Stiam ca pot mai mult, gresisem ft. tare fundalul. Nu facusem destula culoare si nu mi-a mai ajuns la final. Am fost nevoită sa mai combin inca o dată culorile, eram panicata, nu mai aveam timp. Insa in final am aflat ca am fost admisa la toate probele. Apoi a urmat examenul.

Daca te duci increzatoare si iti spui ca poti, cu siguranta vei putea. Eu mereu le spuneam alor mei ca stiu ca voi reuși si voi intra unde mi-am propus.
Fara teama, fara emoții. Daca dorești, imi poti adresa intrebari. Sunt mai mult decat sigura ca vei intra! Succes mult si multa bafta!
Grija la examen in schimb. Examenul este mai important la final, vei vedea asta!

| aleexkdos90 a răspuns (pentru RoxanaIoana108):

Mulțumesc foarte mult! Știu că și cu nota de la examen și de la aptitudini se face o medie. Mi-ai dat mai multa încredere, da la umbre trebuie sa fiu atentă unde cade lumina. Sper ca va fi totul bine, vreau foarte mult să intru pe arte plastice. Niciodată să nu renunți la visul tau

| aleexkdos90 a răspuns (pentru aleexkdos90):

Ai Instagram ceva? Daca mai vrei sa discutam

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru aleexkdos90):

Alessia.flr pe Instagram