| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU! Am si eu o intrebare. Anul acesta am trecut clasa a10a si sunt pe profil de bio-chimie si ma gandesc sa dau la medicina pe viitor la Constanta. Si as vrea sa stiu cum este chimia organica intrucat stiu ca pe baza ei vor fi grilele si am mare nevoie de ea la facultate. Si daca se poate, cei care sunteti studenti la medicina sa-mi povestiti si mie cum stau lucrurile pe acolo si la ce sa ma astept. Precizez ca eu cu chimia anorganica din a9a nu m-am inteles foarte bine, mai ales cu capitolul "Legaturi chimice" care-mi s-a parut cel mai complicat...Imi doresc foarte mult sa devin medic dar mi-e foarte frica de chimie...Astept cat mai multe pareri! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| BaiatFinut22 a răspuns:

Anorganica si organica nu au treaba una cu alta. nu iti face griji. Daca stii exact unde vrei sa te duci si la ce obiecte trebuie sa dai examen, atunci trage tare.
Organica o vei incepe urmatorul an scolar, deci nu cred ca va fi o problema din moment ce stii ce trebuie sa inveti! Mai ales la Constanta concurenta nu este prea mare, este mult mai mica in comparatie cu Iasi, Cluj si Bucuresti.
Invata bine a zecea si in ultimii doi ani te poti apuca de meditatii pentru a-ti aprofunda performantele in vederea examenului de admitere. Iti urez bafta!