| adrili10 a întrebat:

Buna tPu am si eu o intrebare : Ce facultati bune poti sa faci de la profil real (Mate fizica chimie bio).Care sa iti asigure un loc de munca pe viitor.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicio facultate nu iti asigura un loc de munca. locul de munca il gasesti tu si il capeti cu ajutorul cunostintelor si aptitudinilor tale.

| AliGab a răspuns:

Facultati de urmat: Electronica, Automatica, Calculatoare (sau orice tine de informatica, de preferat inginerie), Electromecanica, poti face si ceva pe domeniu petrolului (dar asta inseamna plecari pe platforme si in rafinarii ceea ce implica un mare grad de risc si viata personala dificila). Mai pe scurt iti recomand ingineria. Domeniul in care vrei sa activezi este alegerea ta dar IT-ul, automatica si electrica merg cel mai bine in ziua de azi (nu sunt foarte bine informata in legatura cu telecomunicatiile, asa ca nu pot recomanda acest domeniu). Succes

| AliGab a răspuns:

Dar ia in consideratie si raspunsul lui suntserios ...este foarte adevarat ce spune el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
daca te pot ajuta in felul asta iti pot da un link cu un playlist, despre facultati https://www.youtube.com/......tps?/watch sau poti face facultatea de medicina sau farmacie pentru ca, are foarte multa legatura cu liceul pe care l-ai urmat bafta pana atunci.
O zi buna.

| questsoul a răspuns:

Daca dupa liceu/colegiu alegi facultatea de medicina, o sa ai un loc de munca asigurat si foarte multe posibilitati de a lucra in alte tari.
O alta posibilitate ar fi invatamantul liceal dar venitul lasa de dorit.

| questsoul a răspuns:

Tin sa iti dau un sfat daca se poate, nu lasa pe nimeni sa te descurajeze spunandu-ti ceea ce nu poti face. In viata e simplu:
1. Alegeti un scop.
2. Fa-ti un plan.
3. Apuca-te de treaba.
Nu poti fi cel mai bun la toate, ci la un singur lucru!