| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare, daca ai facut liceu pe profil uman poti da la Universitate pe profil real? Ma refer daca te poti descurca din moment ce nu ai mai facut mate/fizica/chimie/bio din clasa a 11a...
Profesorii inteleg situatia si te ajuta?

FUNDA!

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Sigur ca poti. la profesori nu prea le pasa sincer la facultate, ei isi predau cursul si la revedere.

| Niiiicu a răspuns:

Poti dar va fi foarte greu si nu cred ca vei face fatawinking

| 7QA3 a răspuns:

Depinde de Universitate. In general, profesorii cred ca daca ai ales ceva pe profil real, chiar daca ai venit de la filo, te-ai pregatit cat sa ajungi la standardele cerute. In general. Mai sunt si universitati unde totul se ia de un oarecare 0, dar cert un nivel ceva mai inalt decat cel la care este un filolog. Iti sugerez sa te apuci de pregatiri la aceste materii sa recuperezi macar partea teoretica, iar dupa ar trebui sa te descurci. Succes!

| MotorBoost a răspuns:

Din punctul meu de vedere, lucrul acesta ar trebui sa-l stii tu.Nu te cunoaste nimeni mai bine decat tine de ce esti in stare. Si daca pui problema aici o sa auzi extrem de multe pareri care o sa te descurajeze...Fii ambitios si o sa perseverezi daca asta iti doresti! Personal, am terminat liceu cu profil uman, iar la ora actuala sunt inginer cu acte in regula. Primul an a fost putin mai dificil, apoi m-am adaptat situatiei: buget, bursa de studiu, alea alea... Sunt exemplul care iti spune ca se poate. Bafta!

| JohnAllen a răspuns:

Am un prieten care a terminat liceu pe profil uman si s-a inscris la o facultate pe profil real in Galati sa fiu mai exact si i-a fost extraordinar de greu sa termine anul I. Profesorii nu au aratat indulgenta ba chiar il intrebau de ce s-a mai dus la facultatea respectiva daca a terminat liceul pe profil uman.