| Dede_8226 a întrebat:

Am si eu o mica intrebare. Daca dupa terminarea liceului vreau sa dau la farmacie, presupun ca trebuie sa dau examen la chimie. Imi poate spune cineva daca se da la chimie organica sau anorganica? Sau se poate alege? Va multumesc frumos.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La fac. de farmacie Cluj http://www.umfcluj.ro/Detaliu.aspx?t=Noutati&eID=709&c=16682&m=0&y=0
La Bucuresti : http://umf.ro/index.php/ro/admitere/admitere-2012/tematica/680.html (clik pe "chimie")
La Iasi : site-ul universitatii nu afisaza, inca, nici metodologia desfasurarii concursului in 2012, nici tematica.

| YayuK a răspuns:

Peste tot, ca sa intri la Farmacie se da admitere la Chimie organica da examenul este destul de greu si iti da lucruri pe care tu nu le faci la clasa happy

| Rukhsandra a răspuns:

La farmacie se da chimie organica (toata materia 10-11) si biologie (botanica )

| Dana211 a răspuns:

In general la toate facultatiile de farmacie se da chimie organica si nu poti alege sa dai la anorganica. Cel mai bine e sa intrii pe site-ul facultatii unde vrei sa dai si te uiti acolo pentru ca sunt facultati la care sa dau 2 materii nu numai una.

| luliluli a răspuns:

Chimie organica.
Cel mai bine ar fi sa te interesezi direct la universitatea la care doresti sa mergi, fiecare universitate stabileste propriile reguli etc.