| Metallica97 a întrebat:

As dori sa aflu cat dureaza studiile la medicina (stiind ca facultatea dureaza 6 ani )?

Răspuns Câştigător
| eleniss a răspuns:

Facultatea de medicina este, fara dar si poate, cea mai grea si costisitoare facultate! Studiul in facultate dureaza, pentru cei pe filiera Medicina generala, 6 ani.In functie de meseria pe care ti-o doresti anii de rezidentiat variaza intre 3-la stomatologi, ginecologi- si 6-la neurologi, cardiologi.
Acesta site-ul facultatii de medicina din Iasi, unde sunt prezentate specialitatiile medicale pe care le poti alege dupa terminarea facultatii propriu-zise si anii de rezidentiat! Pupicii :**

| Metallica97 explică (pentru eleniss):

Multumesc mult pentru informatiile primite

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

6 ani + durata de pregatire in functie de specializare. Durata de pregatire in functie de specializarea medicala aleasa, o poti vedea in lista de aici : http://www.umfiasi.ro/Rezidenti/Pages/SpecialitatiMedicale.aspx

| xAndreeaLaura a răspuns:

Medicina este si frumoasa, cu surprize, dar in acelasi timp si grea, dar merita orice sacrificiu. Facultatea dureaza 6 ani, apoi in functie de specialitatea pe care ti-o doresti, rezidentiatul dureaza de la 3-6 ani.Succes