| Yoana a întrebat:

Buna TPU
credeti ca e buna facultatea de stiinte economice? O sa imi gasesc loc de munca? Ce facultati merita in ziua de azi?
Stiu ca e greu in romania in toate domeniile dar nu stiu ce sa urmez. In legatura cu facultatea asta primesc raspunsuri si pro si contra.
Mai e de viitor? Am auzit ca sunt multi care nu au loc de munca. Nu isi gasesc. Dar nu stiu ce sa fac.
Va rog sa imi dati un raspuns sincer. Daca stiti puppy dog eyes
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Personal te sfatuiesc, daca tii neaparat sa mergi pe partea de economie, sa te indrepti spre contabilitate si informatica de gestiune sau spre cibernetica.

Sa nu te lovesti de chestii de genul finante banci, marketing si alte chestii din astea.

Deoarece terminand o facultate gen marketing, etc, o sa iti ia ceva pana o sa iti gasesti ceva de lucru pe ceea ce ai terminat cu adevarat.

In plus o sa stii totul si totusi nimic. Cand o sa iesi cu nasul din carti si o sa dai in lume, o sa iti dai seama ca e mai important pe cine cunosti ca persoane, decat cat cunosti dintr-un domeniu.

Te sfatuiam pe partea de contabilitate, pentru ca acolo lucrurile sunt relativ mai clare. Tine de tine sa iti faci experienta si sa dai mai departe la CECCAR si sa devii expert contabil, sau eventual sa faci si alte tipuri de expertiza gen audit, sa tii contabilitatea la niste firme, etc. Nu este o cale stralucitoare, dar cu sarguinta poti sa ajungi undeva. E adevarat, o sa poti sa ajungi undeva dupa 30 de ani.

La cibernetica este un mod de a combina informatica cu economia. Daca nu iti gasesti ceva in economie, treci pe it relativ usor. Deci ti se ofera o mai mare flexibilitate dupa, si in felul acesta poti sa intrii si in depart it de la vreo banca/soc asig/ifn/etc. Mai greu, dar se poate.

Cu restul, personal nu vad un viitor extraordinar. Iar facultatea de management, cred ca este o teapa, la propriu. E mai greu sa te angajeze cineva manager cand nu ai experienta nici cum sa iti legi sireturile in domeniu.

Dar na, daca simti ca steaua ta straluceste tare, poti sa incerci sa faci ce iti spune inima. Eu iti spuneam o abordare mai rationala.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti gasesti loc de munca daca esti buna dupa ce termini facultatea si daca nu ai facut doar pentru diploma. si asta e valabil in orice domeniu. nu diploma iti da locul de munca, ci cunostintele si interesul tau

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Merita : Medicina, Arhitectura, Politehnica, Constructii, Agronomie
Nu merita : restul
De economisti e suprasaturata piata.

| iulik2001 a răspuns:

Sincer acum se poarta facultatea de stiinte economice, si nu te mai lua dupa parerea altora fa ce te duce inima si mintea, eu sant sigura ca tu esti o fata desteapta si frumoasa si curajoasa