Întrebare recomandată | lorelai23 a întrebat:

sunt eleva in clasa a 12-a si,contrar a ceea ce m-as fi asteptat,inca nu am ales facultatea de care o voi urma. Stiu ca au mai avut loc multe discutii pe tema aceasta insa as vrea sa va expun exact situatia mea si sa imi dati raspunsuri cu privire la ea. sunt la profil uman,mai exact stiinte sociale,si am avut intotdeauna medii peste 9, 6.Cu toate acestea nu pot spune ca ma descurc la toate obiectele, probleme existand la limbile straine.personal,mi-ar fi placut foarte mult sa urmez facultatea de psihologie sau filosofie-comunicare si relatii publice insa toate lumea ma descurajeaza spunandu-mi ca aceste facultati nu reprezinta nimic palpabil, din care sa pot castiga bani in viitor. Cum credeti ca ar trebui sa procedez? Multumesc anticipat!

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toate facultățile sunt o loterie, în prezent!
www.alegefacultatea.ro
Succes!
Pa, pa.

| thealchemist a răspuns:

La filosofie nu merita sigur, iar la psihologie merge dar cu rezerve, succesul in cariera nu e garantat si tine foarte mult de noroc si pile, ca si in cazul avocatilor.

| mixxjim a răspuns:

Din pacate, din profilul uman nu prea e nimic care sa fie "palpabil" si sa poti castiga gramezi de bani pe viitor. Pe de alta parte, nicio facultate nu-ti asigura o mare gramada de bani dupa absolvire doar pentru ca ai fost acolo, fara munca si fara talent. Sunt atatia care fac o facultate doar pentru ca pare ca ar face apoi o meserie banoasa dar de fapt nu le place si, prin urmare, devin niste profesionisti slabi sau mediocri si nu fac nici pe departe acea gramada de bani mult visata. Daca ai talent, pasiune, si esti serios, faci bani din orice, asa ca urmeaza-ti visul. Mergi si fa psihologie si apoi un masterat pe resurse umane si poti castiga bani foarte buni in domeniul asta. Oricum, orice ai alege, masterat sa faci pe altceva decat ai facut facultatea, sa ai intr-un fel doua calificari/domenii pe care sa le poti aborda dupa ce termini studiile. Succes!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru mixxjim):

Cum adica poti face masterat pe altceva decat cea ai facut in facultate, adica alt domeniu? adica un idiot viitor economist sa faca masteratul pe ingineria calculatoarelor? e ca si cum ai pune un peste sa se catare intr-un copac.

| mixxjim a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Nu la nivelul asta, nu o sa puna nimeni un peste sa se urce in copac si nici o sa i se dea voie sa urce in copac, chiar daca ar vrea. Adica nu o sa fie admisa de comisia de selectie la masterat sa faca ingineria calculatoarelor daca a facut ASE, dar daca a facut facultatea de relatii internationale face masteratul pe marketing, sau pe management, si invers, e vorba de combinatii din acelasi domeniu sau din domenii aproapiate si interconectate, nu faci medicina si apoi masterat pe arhitectura happy

| AwakenTheMonster a răspuns:

Poţi câştiga bani din orice, absolut orice, dacă ştii cum s-o faci. La fel şi cu Facultatea de Istorie. Erau nşpe mii de discuţii cum că mori de foame. Cunosc câţiva care au urmat asta şi au ce mânca. Şi ce bea.

| LionDen a răspuns:

Din orice facultate poti castiga bani in viitor daca-ti calculezi sansele si esti motivat.De exemplu poti deveni un psiholog veritabil daca iti place asta si vrei sa faci asta in viata.Nu asculta de "gura lumii", eu cu profil Uman urmez o facultate de Litere si chiar daca am fost descurajat am planuri de viitor extrem de mari.Trebuie sa ai incredere in tine si sa faci ceea ce-ti place ca sa nu ajungi mai tarziu sa regreti.

| Privacy a răspuns:

Ohh, cel mai dificil moment e acesta. Te inteleg, si eu ma ingrozesc cand ma gandesc la momentul cand va trebui sa aleg. In primul rand trebuie sa urmezi ceea ce-ti place, lasa gura lumii! Nu ea o sa te intretina, nu ea o sa munceasca in locul tau. Sunt multe site-uri cu teste in legatura cu subiectul asta. (Ma refer la teste serioase, nu din 2-3 intrebari). Gandeste-te la ceea ce ti-ar placea sa faci, cum te vezi peste 10 ani, ce materie te atrage, cum ti-ar placea sa iti croiesti viitorul, sunt multe intrebari la care ai de raspuns. Asterne-le pe foaie, limpezeste-ti gandurile, ajuta mult. Bafta in continuare! Sper sa gasesti rezolvarea problemelor tale. Trebuie doar sa iti pui gandurile in ordine.

| mara2075 a răspuns:

Eu zic sa faci ce-ti place. Am o intrebare iti place romana? La psihologie conteaza romana si logica in sine, adica in ce mao abordezi o situatie. Te pricepi la problemele de fizica? si alea tin, majoritatea de logica. Trebuie sa te gandesti la ce-ti lace si ce vrei sa ajungi in viata... si nu lasa pe altii sa decida pentru tine.

| lorelai23 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri! ma dezarmasera putin parintii si apropiatii cand le-am vorbit despre planurile mele de viitor dar cu ajutorul vostru am revenit la ganduri mai bune. imi place sa cred ca fiecare ar trebui sa faca ce i se potriveste, nu toti pot face medicina, de exemplu, asa cum sunt sfatuite aproape toate persoanele indecise in privinta facultatii. tind sa cred ca, avand vointa si ambitie, pot razbate si in aceste domenii si ca in intreaga lume voi gasi un locusor si pentru mine(am inteles ca facultatea de psihologie facuta la noi este recunoscuta si in alte state).

| mara2075 a răspuns (pentru lorelai23):

FA ce-ti place ca nu vor lucra parinti sau apropiatii tai pentru tine. Eu cunosc pesoane care au fost la psihologie si acum sint directori, sau mai stiu eu ce....dei, inca odata ''FA CE-TI PLACE!''

| lorelai23 explică:

Dupa cum m-ati sfatuit am facut zilele trecute si 2 teste de orientare in cariera la psihologul scolii. rezultatul a fost asa cum ma asteptam : fire sociabila- profesii: logoped, psiholog, profesor, etc. referitor la intrebarea ta, mara2075, imi place foarte mult romana, logica, filosofia, psihologia (desi nu am avut o profesoara foarte buna ).