| Rotaru_Ionut_1990 a întrebat:

Cum pot sa ajung in trupele de elita SEAL sau SWAT si ce scoli sau academii trebuie sa urmez? P.S pot sa fac o academie militara in SUA ca dupa sa ma obisnuiesc cu cei din SUA si cam ce salariu se castiga la SEAL sau SWAT daca ai un grad destul de bunicel?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Multi tineri viseaza la asa ceva, probabil 1 din 100.000 reusesc.

Pasii pe care trebuie sa-i faci sunt atat de multi si de complicati, incat sansele de reusita sunt infime.

In primul rand trebuie sa ai rezidenta legala in SUA. Fara asta nu poti sa te gandesti mai departe.
Apoi sa indeplinesti toate conditiile de inscriere in armata, marina sau academia de politie. Apoi sa treci cu brio un sir foarte-foarte lung de probe si examene, in conditiile in care evident acolo sunt favorizati candidatii americani get-beget, nu imigrantii.

Apoi, cei mai buni dintre cei mai buni din armata sau politie au sansa de a aplica pentru a deveni SEAL sau SWAT sau ce alte trupe de elita mai eu ei.

Unde o iei iarasi de la capat cu examenele, probele fizice si evaluarile psihologice, pe care trebuie iarasi sa le treci cu brio pentru ca pleci dintr-o pozitie defavorizata.

Deci pana sa te intrebi "ce salariu are un SEAL", mai trebuie sa-ti pui inca vreo doua milioane de alte intrebari.

| Rotaru_Ionut_1990 explică (pentru johnnny123):

Eu as vrea sa ajung acolo dar ce sfat mi-ai da cum sa ma pregatesc ce pot sa fac pentru a ajunge la SEAL sau SWAT

| decastelica1244 a răspuns (pentru Rotaru_Ionut_1990):

Ai reușit frate ceva?