| cryss_6160 a întrebat:

Sunt clasa a opta si inca nu m-am hotarat pe ce profil sa dau... Imi puteti zice profilurile + ce facultate as putea face dupa ele si ce meserie as putea urma dupa?
Dau Funda + voturi!

Răspuns Câştigător
| Bizantino a răspuns:

Nu e chiar asa... Aceeasi problema o aveam si eu anul trecut, eu dupa liceu vreau sa urmez litere si teologie deci ambele au ca baza filologia, insa eu am dat la mate-info. Nu conteaza ce profil alegi poti urma ce facultate doresti. EXISTA insa o problema : Daca dai la filo din clasa a 10 a nu mai faci mate, chimie, fizica si in cazul in care vrei sa urmezi o facultate bazata pe mate o sa fie mai greu, dar nu imposibil. La mate info faci toate materiile cu exceptia unei singure materii " Limba latina", si de obicei olimpicii la toate materiile : romana, franceza, engleza, bio, chimie sunt tot de la mate info. Deci daca vrei sa inveti mult dai la mate info, daca vrei sa scapi de mate, fizica, chimie dai la filologie.
Liceul tehnic este de obicei pentru cei care vor sa nu faca o facultate si sa iasa cu o meserie : constructor; sudor; tehnician.
Mai exista si licee vocationale, daca ai inclinare catre arta, sport sau teologie. Sper sa-ti fie de folos, daca mai ai nevoie de ceva sau nu ai inteles ceva imi poti da un mesaj privat si iti raspuns. FUNDA...:d:d

1 răspuns:
| TeKs2911 a răspuns:

Daca, dai pe profil Filologic poti sa urmezi o facultate de jurnalistica sau teatru.
Daca, dai pe Mate-Info, poti sa urmezi o facultate prin care ai putea sa iesi profesor de matematica, poti sa aderi la un job in profilul IT, broken IT, manager IT, etc
Daca dai la un liceu cu profil tehnic, poti sa mergi mai departe la o facultate pe profil ingineric... sper ca am fost de folos funda?