| cryss_6160 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Sunt clasa a opta si inca nu m-am hotarat la ce liceu/profil sa dau.Eu ma gandeam sa merg pe economie...atunci ce as putea face mai departe? Ce facultate as putea sa urmez si dupa ce termin facultatea cam ce as putea sa fac in continuare(ca meserie)... pot ajunge dupa operator ghiseu la banca? am auzit ca se castiga bine. Voi care credeti ca este cea mai bine platita meserie din Romania si pe ce profil/facultate trebuie sa fac pentru a putea obtine acea meserie?
Dau funda celui mai bun raspuns + voturi celorlalti!
P. S. : Ca si contabila cat se castiga lunar fiind la inceput?

Răspuns Câştigător
| taviyamato a răspuns:

Un contabil fara facultate castiga cat o femeie de serviciu, mama mea e contabila, de economisti e plin, fa si tu ceva mai special care sa te schimbe ca om, iti recomand un liceu de arta sectia muzica sau arhitectura sau design interior, vrei sa lucrezi la ghiseu sa vina un pensionar la tine sa spuna : NU INTELEG CE SPUNETI KOOKOANA, probabil un fost comunist.

2 răspunsuri:
| QuadruplePersonality a răspuns:

Eu m-am hotărât la ce liceu vreau în ziua în care am completat opţiunile laughing.
"Cea mai bine plătită". Toţi sunteţi numa' după bani laughing. Fă un profil care-ţi place. Nu te duce la economie dacă ai imaginaţie şi faci compuneri frumoase. Nu te duce la filologie dacă îţi place să lucrezi la calculator, nu te duce la ştiinţe naturale dacă n-ai o înclinaţie înspre ele. Fă un liceu la care să îţi placă să te duci. Nu în totalitate, nimănui nu-i place să se ducă la şcoală.
Iar după, păi mai ai 4 ani în care să te hotărăşti.
Liceul nu îţi determină viitorul într-un procent mare. Poţi să o iei de la început, să te axezi pe altceva, dacă ţi-ai dat seama că tu de fapt adori să lucrezi cu şurubelniţa, sau că vrei să te faci dentist.

| Chhrisu a răspuns:

Pai cam cea mai buna oportunitate ar fi bilingv si de aici poti sa te duci la o firma de turism, in strainatate...