| aleeboss a întrebat:

Sunt eleva in clasa a 11 a pe mate-info intensiv info si ma tot gandesc ce profil sa aleg la facultate. Vreau la politehnica, dar nu sunt sigura pe ce ramura. Ma atrag jocurile video si designul. Ma gandeam ca as putea face ceva web design sau sa creez jocuri, dar nu stiu ce optiuni ca ramuri am la poli... daca ma poate ajuta cineva va roog?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Https://www.utcluj.ro/universitatea/facultati/#collapse-6-1
La Cluj, Facultatea de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației.
Tehnologia Informației, adică IT.
De ce asta? Ca să creezi jocuri te joci cu algoritmi.
Dta ești mult mai inteligentă decât ai nevoie pentru asta, jocuri.
Ceea ce propun eu îți oferă o perspectivă largă spre un viitor care va fi tot mai mult influențat de IT, ca să faci dta ceva invenție, nou și creator în domeniu. Jocurile sunt pentru timp liber.