| Steluta444 a întrebat:

sunt fata si as vrea sa devin vameșă adica politista de frontiera. Recent sunt la un liceu Economic la profilul comert

Si as vrea sa stiu cu ce se mananca meseria asta ce sacrificii dispune ce scoala ar trebui sa urmez? Trebuie si facultate? Poti avea tatuaje? Ai si proba de sport? Daca da, din ce se da? Vreau cat mai multe informatii
Va multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuie sa faci o facultate bineinteles, sa nu ai tatuaje si sa dai probe sportive!
Sa fii disponibila la orice ora din zi si noapte, cand esti chemata de urgenta, sa lucrezi in ture, zi ori noapte, de vara sau de iarna, pe frig sau ploaie torentiala, fara exceptie.

| flixbuster a răspuns:

Cel mai mare sacrificiu va trebui sa-l faci cand te vei abtine de la a primi mita - daca doresti sa-ti faci meseria cu demnitate.

| ElSueno a răspuns:

Trebuie să iei bacul iar apoi să mergi la Scoala de Pregatire a Agentilor Politiei de Frontiera Avram Iancu de la Oradea, unde vei da niște probe sportive (alergare de rezistență, viteză etc) și niște probe scrise din română și engleză sau franceză. Poți avea tatuaje atât timp cât nu se văd atunci când porți uniforma de vară. Meseria în sine mi se pare destul de ok, deoarece nu faci prea multe, nu-ți riști viața și ai șansa să confiști diferite droguri precum iarbă, cocaină, heroină etc.