| yami a întrebat:

TPU, sunt foarte trista si vreau sa cer un sfat.
Povestea incepe cu ziua in care mi-am adus cea mai buna prietena sa lucreze cu mine, la birou, pentru ca se plangea ca e casnica, nu mai poate fi doar mama si sotie, vrea sa-si castige existenta. Am reusit sa o angajez. Imediat dupa, am ramas insarcinata si 2 ani nu am lucrat, fiind in concediu maternal. Dupa perioada asta m-am intors la birou, si surpriza a fost ca nu puteam face nimic fara voia ei, nu aveam niciun fel de autoritate si mai mult eram criticata de fata cu colegii sau clientii. Nu mi-am imaginat niciodata ca voi ajunge sa traiesc asa momente, tinand cont ca noi am fost foarte bune prietene si cat am fost in concediu, mai treceam pe la serviciu, salutam fetele si-mi vedeam de drum.
Inainte sa intram in concediu de iarna, m-a amenintat ca voi regreta zilele lucrate la birou, m-a jignit atat de rau, si mi-a jurat ca secretele noatre vor ajunge la cine trebuie. Eu sunt nevoita sa-mi dau demisia, pentru ca menegerul a spus ca acum ea e mai veche in proiect si nu poate sa ii spuna sa plece, iar daca vreau eu sa plec, e alegerea mea. Situatia a devenit insuportabila, plang si ma chinui sa rezist tot programul lucrat langa ea, asa ca voi pleca eu.
Nu stiu cum sa-l anunt pe sef, sa fiu si diplomata, sa ma fac inteleasa, dar sa stie ca ea e motivul iar eu n-am incotrosad

Răspuns Câştigător
| Detanatar a răspuns:

Ti-as sfatui intr-adevar sa pleci.Sa iesi afara, sa uiti si sa nu mai repeti niciodata astfel de greseli.Referitor la sef ai putea sa-i spui ca e vorba de un conflict cu aceasta persoana.Ar trebui sa apelezi la o atitudine increzuta in sine si fara a mai fi dispusa sa mai dai vreun detaliu. Iar daca iti vor fi cerute, asa si spune ca nu vrei sa intri in detalii sau ca e o informatie personala.Mult succes!

12 răspunsuri:
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Nu pleca, fata, nicaieri!" La luptaaaaaaaa, ostenii mei! "

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Daca ne-ai zis ce ai patit si ai cerut un sfat, inseamna ca nu esti impacata cu gandul plecarii, de asta ziceam sa mai stai, daca erai convinsa scriai demisia, nu postarea pentru TPU.

| piciuk a răspuns:

Chiar daca seful ar afla ca ea e motivul plecarii tale, nu cred ca i-ar pasa asa de mult. din pacate, lucrurile astea se intampla mai mereu.iti ajuti prietenii, iar cand se vad acolo sus nici nu le pasa de tine.imi pare sincer rau pentru ceea ce ti se intampla, cel mai bine ar fi sa iti cauti alt loc de munca si abia apoi sa renunti la cel pe care il ai acum. e foarte greu sa gasesti acum unde sa lucrezi.

| Jeny1 a răspuns:

Ce-ar fi sa-ti folosesti telefonul sa o inregistrezi cind te ameninta, cind iti vorbeste urit sau te santajeaza? Pe urma poti vedea ce mai ai de facut. Te dai batuta cam repede...

| morena a răspuns:

Asta e facerea de bine! Mereu am patit-o si eu, si tot nu ne lecuim! Eu te sfatuiesc sa nu cedezi, sa mai stai sa afli ce cur linge ea pe acolo, de simte ca tu esti o amenintare pentru ea! Nu da dovada de slabiciune in prezenta ei, nu-ti plange de mila, si incearca sa te faci ca sunteti prietene! E bine sa-ti ti dusmanul aproape, caci numai asa poti sal controlezi! Nu alege sa pleci, fi tare pentru familia ta, pentru tine si pentru viitorul tau! Concentreaza-te pe ce replici sa-i dai, decat pe faptul ca te jigneste! Secretele da-le incolo, ca nimeni nu te pune la zid, azi se afla, maine se uita! Deci fa-te sora cu dracu, pana treci puntea, si nu uita pe viitor, sa stii cum sa-ti ajuti prietenele!,, Fereste-ma doamne de prieteni ca de dusman ma feresc singur!"
Capul sus si nu te mai lasa afectata de vorbele unei jigodii, si concentraza-te pe ce ai de facut! Succes!

| dany1219 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine sincer, din pacat in ziua de azi nu poti avea incredere nici in cel mai bun prieten al tau. Din pacate sfatul meu pentru tine este sa iti dai demisia si inainte sa pleci sa te descarci un pic pe "prietena"ta.Asta probabil va fi o lectie de invatat.Sorry inca odata.Multa bafta si nu te mai consuma.Alina-ti durerea impreuna cu sotul tau...si bineinteles copilul tau care este o alinare adevarat.Nu e cine stie ce sfat dar cat de cathappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yami daca ea se culca cu seful tau nu poti face nimic. dar ii poti spune ce si cum chiar daca pleci.asa sa stie si el.ca o lectie de viata.yami.imi pare rau. ma gandesc, ca iarasi s-a adeverit; pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ar mai fi o posibilitate. daca seful tau are si el un sef, poti discuta cu seful lui superior si sa explici imposibilitatea prestarii sarcinilor tale, si randamentul maxim pe care trebuie sa-l dai in conditiile de stres si lipsa de colegialitate, a respectivei.

| r0xaa a răspuns:

Eu zic sa pleci cu capul sus sa nu te lasi calcata in picioare de nimeni in primul rand sa le arati ca tu oricum poti.si fi sigura ca iti vei gasi alt job ai incredere in tine fi ambitioasa si nu lasa pe nimeni sa te calce in picioare capul sus:*

| maddutsu17 a răspuns:

Greseala a fost a ta ca ai ajutat pe cine nu trebuia.Bine. nu aveai de unde sa stii ca o sa se intample asa. dar nu vad motivul pentru care prietena ta. ti-ar face una ca asta. Ar trebui sa-i intorci obrazul si sa-i spui. ca fara ajutorul tau. ea nu avea ce cauta acolo. asta ai putea sa-i explici si sefului tau.Ai putea sa incerci sa ai o discutie serioasa si cu ea si sa-i explici cam ce te deranjeaza. si de unde atata autoritate. (mai mult fite. cred eu ) din partea ei. Eu cred ca ea vrea sa te faca sa renunti.sa ajunga ea. mai sus. decat este sau ii e frica ca acum venita din concediu ii vei lua locul.Sefului tau ai putea sa-i explici cam cum sta real treaba. pana la urma tot om e. o sa inteleaga.

| elenavirgil a răspuns:

Asta e cu "prietenii". Daca te hotarasti sa pleci fii cat mai diplomata, sunt convinsa ca seful te va intreba de ce faci lucrul acesta daca te apreciaza. Nu cred ca e bine sa raspunzi la "raul" facut de ea tot prin rau, pana la urma tot ea va avea de suferit si fara sa pui si tu "umarul". Sa-ti traiasca bebe si nu te mai consuma pentru astfel de lucruri si de oameni... chiar nu se merita.

| Mythos a răspuns:

Cu riscul de a fi (aparent) cinic - eu cred ca cele mai bune raspunsuri le vei gasi in bratele barbatului tau si in ochii copilului tau, nu intr-o comunitate eterogena care are mai mult sau mai putin habar de ceea ce arde in tine.

Ea se manifesta asa pentru ca esti santajabila. Nu stiu cu ce te are la mana si in fata cui (sotului, soacrei, patronului, etc) e oricum irelevant. Dar cred ca inainte de a face ceva, gaseste o modalitate prin care sa scapi de povara santajului. Si daca azi ai avut curaj sa speri, maine sa ai curaj sa invingi, dragohappy