| yami a întrebat:

TPU, sunt foarte trista si vreau sa cer un sfat.

Povestea incepe cu ziua in care mi-am adus cea mai buna prietena sa lucreze cu mine, la birou, pentru ca se plangea ca e casnica, nu mai poate fi doar mama si sotie, vrea sa-si castige existenta. Am reusit sa o angajez. Imediat dupa, am ramas insarcinata si 2 ani nu am lucrat, fiind in concediu maternal. Dupa perioada asta m-am intors la birou, si surpriza a fost ca nu puteam face nimic fara voia ei, nu aveam niciun fel de autoritate si mai mult eram criticata de fata cu colegii sau clientii. Nu mi-am imaginat niciodata ca voi ajunge sa traiesc asa momente, tinand cont ca noi am fost foarte bune prietene si cat am fost in concediu, mai treceam pe la serviciu, salutam fetele si-mi vedeam de drum.

Inainte sa intram in concediu de iarna, m-a amenintat ca voi regreta zilele lucrate la birou, m-a jignit atat de rau, si mi-a jurat ca secretele noatre vor ajunge la cine trebuie. Eu sunt nevoita sa-mi dau demisia, pentru ca menegerul a spus ca acum ea e mai veche in proiect si nu poate sa ii spuna sa plece, iar daca vreau eu sa plec, e alegerea mea. Situatia a devenit insuportabila, plang si ma chinui sa rezist tot programul lucrat langa ea, asa ca voi pleca eu.

Nu stiu cum sa-l anunt pe sef, sa fiu si diplomata, sa ma fac inteleasa, dar sa stie ca ea e motivul iar eu n-am incotrosad

Răspuns Câştigător
| SRB a răspuns:

(''Pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti '') e valabil in cazul tau. Si nu uita ca in cele mai multe cazuri prieten iti e doar buzunarul de la spate. Sper sa treci peste hopul asta nu esti singura care a patit asta.

1 răspuns:
| larousee a răspuns:

Eu cred ca i-ai gresit cu ceva si nu iti dai seama, altfel nu-mi explic reactia ei. daca a ajuns sa te si ameninte cu lucruri personale. inainte sa iti dai demisia provoac-o la o discutie serioasa sa vezi ce se intampla. se simta amenintata ca ii iei locul? cu ce i-ai gresit? mi se pare egoista si tind sa cred ca in viata asta nu trebuia sa mai faci nimanui nici un bine. straight face