| skilletbitches a întrebat:

Buna TPU.Sunt pe ultima suta de metrii si eu nu m-am hotarat inca la ce profil vrea sa merg.As vrea sa stiu daca poti fi si traducator si notar in acelasi timp...si ce profil ar trebui sa urmez

1 răspuns:
| Sadop a răspuns:

Îţi recomand un profil uman, şi anume ştiinţe sociale sau filologie.
Nu cred că ai putea fi şi notar şi traducător în acelaşi timp, deoarece ca să fii notar, de exemplu, trebuie să ai un birou şi să stai tot timpul acolo.
Iar ca traducător, la fel.
Pentru traducător îţi recomand profilul de filologie intensiv sau bilingv ( in caz de ai dat examenul de bilingv ), iar pentru notar ştiinţe sociale.
Nu te împiedică cu nimic să devii notar dacă mergi la filologie sau mate-info, şi nici să devii traducător dacă mergi la ştiinţe sociale sau ale naturii.
Baftă la liceu!