| CaLyStuu a întrebat:

Sunt un simplu baiat de 15 ani, care se gandeste la viitorul sau. Ideea este ca acest baiat, in prezent, este la liceu, profil mate-info. Deoarece si-a dat seama ca nu ii place profilul, a hotarat sa se mute la sociale, dar, la un moment, si-a pus niste intrebari : Ce fac eu mai departe? Acest baiat are o pasiune imensa pentru masini, si s-ar face inginer auto, dar, pentru aceasta meserie, are nevoie de mate-info ( matematica si fizica ). Fustrat de faptul ca sistemul de invatamant din Romania e un rahat total, si nu exista un profil exact pe acest domeniu, si este obligat sa aprofundeze informatica, biologie si chimie degeaba, nu stie ce sa faca... Va rog eu sa-l ajutati! Multumesc frumos!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa stii ca invatatul nu e niciodata degeaba. Informatiile sunt precum banii, cu cat ai mai multe, cu atata poti face mai multe. Unele sunt utile in meserie, dar nu vei fi un robot care munceste si doarme. Vei avea nevoie de o casa, de familie, caz in care iti vei folosi multe din cunostintele de chimie, de biologie, vei avea pasiuni, vei calatori, etc.
In plus, ca sa fii un inginer bun in ziua de azi trebuie sa stii multa multa informatica si cat mai multa chimie. In plus, trebuie sa excelezi macar la inca o limba straina in afara de engleza.
Meseria aleasa de tine este una grea, trebuie sa fii un elev cat mai bun si sa inveti perfect la toate materiile exacte (mate, fizica, chimie, informatica) si cat mai bine la restul materiilor. Crezi ca inginerii sunt complet necunoscatori ai biologiei, de exemplu? Ar fi de rasul tuturor, si al copiilor. Iar informatiile de la biologie din liceu nu reprezinta nici macar o cultura generala serioasa, mai degraba genul de cultura generala pe care ar trebui sa o aiba si vanzatoarea de la magazin (careia i se cere liceul). daca nu poti face fata la profilul tau si nu poti invata cele cateva informatii cuprinse in manuale, cum crezi ca vei putea invata mii de pagini mult mai dificile in facultate? In liceu trebuie, pe langa altele, sa iti formezi capacitatea de a invata, sa ti-o exersezi, sa poti retine repede, usor si timp indelungat, sa extragi esenta dintr-un text, sa sintetizezi informatiile cele mai importante si sa poti invata intr-un ritm sustinut zeci de ore, zeci de zile la rand. Altfel, in facultate te vei plange ca nu faci fata si ca nu iti baga in cap direct ceea ce trebuie sa stii

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca iti este greu sa inveti, poate nu esti facut pentru meseria de inginer.
Avem nevoie si de operatori ecologici(putina biologie tot trebuie sa stii).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la școală profesionala.
Acolo este profil de mecanic auto oricum dacă ești bun ești promovat.

Asta cu mate info e pentru încuiați.
Fiecare care se duce acolo zice (ma fac președintele Americii)
Dar nu știe boul ca mai sunt încă 100.000 de candidați pentru postul ala.

Treaba e ca extrem de putini reușesc sa promoveze acolo și asta cu șpăgi grase, meditații și tine de stres care fac creierul varza.
Deci mai bine lasă.

| CaLyStuu explică (pentru anonim_4396):

Am vrut profesionala. Am avut o medie de 8, 84 si intram lejer. Dar tatal meu imi spune ca e scoala pentru prosti si ca daca nu am diploma, nu ma ia nimeni. Intr-adevar, fara diploma sunt 0, dar cred ca imi era mult mai bine sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru CaLyStuu):

Fără supărare dar tatăl tău e un imbecil.
Și eu am fost acolo,.
Acum foarte multi ani.

Și de acolo iei diploma sigur și te și angajează la firma la care faci practica.
Asa am făcut și eu sîn după am făcut liceul la seral.