| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a XI-a, profil filologie, iar pana acum m-am tot gandit la ce vreau sa urmez dupa terminarea liceului; am ezitat intre Facultatea de Medicina si Psihologie, pentru ca imi plac amandoua in egala masura. Acum, m-am decis. Imi doresc sa urmez mai intai Medicina(pentru ca dureaza 6 ani), iar din anul III sa dau si la Psihologie. Imi doresc mult sa profesez in chirurgie cardiovasculara, iar dupa Psihologie, sa reusesc sa formez grupuri de suport pentru pacientii cu boli incurabile(si nu numai), unde sa le ofer sprijin emotional si psihologic.
Problema este ca, fiind la filologie, am scapat din mana chimia si biologia. Biologia imi place mult, am sa reusesc sa invat repede si usor, dar chimia imi pare mai dificil de inteles. Daca iau materia de la 0, credeti ca intr-un an si oleaca, pana cand se dau examenele de admitere la Medicina, reusesc sa pricep ceva? Se spune ca niciodata nu e prea tarziu, nu?

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

laughing exact asa am gandit si eu, insa...cu timpul mi-am schimbat perceptia despre viata si-am ramas doar cu medicina; daca o iei de la 0 si inveti regulat, ai sa reusesti; e multa truda, insa tu pui suflet in ceea ce faci si asta te va ajuta mult; ai destula vreme...
Ma bucur pentru ca se mai gasesc tineri cu astfel de tinte marete in viata; sper din inima sa reusesti si sa fii bun/a in ceea ce faciwinking
Zi frumoasa in continuare...