| Andreea_Denisa_Ciocirlan_1984 a întrebat:

Bună! Vreau să dau la facultatea de inginerie mecanică și mecatronică. Se merită să merg pe o astfel de ramură? Este de viitor?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

O da, "se_merită"

| mihai69 a răspuns:

Nu „se" merită. Cel mult poate să merite, sau să fie utilă etc.
===
La subiect: chiar dacă e o facultate care se presupune că oferă cunoștințe despre mecanică (și mecatronică), ar trebui să cauți infirmații de la absolvenții din ultimii ani ai acesteia, ca să vezi dacă e bine sau nu să o urmezi.
Mai contează și dacă ești dispusă să ajungi să lucrezi într-o firmă unde e posibil să fii singura femeie din echipă (cu toate avantajele și dezavantajele ce decurg de aici); plus că e posibil să fie nevoie uneori să „pui osu' la treabă" prin fiare și uleiuri - nu e musai să lucrezi 100% la un birou.
Ce vreau să spun este că o anume meserie nu trebuie evaluată doar din punctul de vedere al câștigului material, ci și din multe alte aspecte, Abia pe urmă te decizi dacă e sau nu pentru tine.

| Andreea_Denisa_Ciocirlan_1984 explică (pentru mihai69):

Într-adevăr că este o industrie a bărbaților, ca să zic așa, și este perfect normal și logic, însă chiar mă pasionează și știu că în orice loc ai merge nu sunt toate lapte și miere, evident. Până voi ajunge la un venit precum cel din comentariile anterioare vor fi ani de experiență. Altceva nu mă văd făcând, singura nedumerire este mai mult de cât de căutată este. Mi-a mai fost sugerată Facultatea de Energetică, la lungile insistențe ale unui profesor am decis să rămân tot pe inginerie mecanică.

| mihai69 a răspuns (pentru Andreea_Denisa_Ciocirlan_1984):

Un inginer mecanic bun găsește oricând de lucru. Acum depinde doar de tine să devii acel inginer și mai ales, să-ți găsești drumul potrivit meseriei alese.

Răspuns utilizator avertizat
| AmandinaDragan a răspuns:

Da. Dar trebuie sa inveti pentru a intra si mai ales pentru a absolvi.

| Andreea_Denisa_Ciocirlan_1984 explică (pentru AmandinaDragan):

Am fost la diverse concursuri de fizică si la matematică stau destul de bine, de aceea am luat în considerare. De asemenea, admiterea este exclusiv dosar, deci problema este doar de finalizat facultatea. Mulțumesc mult!

| AmandinaDragan a răspuns (pentru Andreea_Denisa_Ciocirlan_1984):

Perfect. Ma ingrozesc deja la gandul ca vom avea ingineri asa speciali.

| teclado a răspuns:

Salut da este de viitor
incerca mai bine mecanica si mecanica fluidelor si hidraulica
se plateste cu 800 euro / zi in Romania un hidraulist

| Andreea_Denisa_Ciocirlan_1984 explică (pentru teclado):

Wow, mulțumesc de informație, voi lua în considerare!