| johnkenedy a întrebat:

vreau sa vad cer o parere legata de un domeniu care pe zi ce trece devine tot mai accesibil.
Am 20 ani, am studii profesionale, dar dobandesc cunostinte in limbajele de programare cum ar fi: html,css,javascript, putin php sau mai pe scurt treaba cu care se ocupa un web-developer.
Am si cunostinte "basic" in programele Adobe(premiere pro, after effects, photoshop si ilustrator).
Intrebarea e... poate un om ca mine sa ocupe un loc de munca in domeniul it fara diploma de bac sau facultate?
Stiu ca poate exista sanse minime sau poate chiar infime...dar vreau sa aud parerea voastra.
Mersi

4 răspunsuri:
| ElSueno a răspuns:

Da, poti si fara bac si fara facultate, dar trebuie totusi sa ai un fel de ''portofoliu'' in care arati ceea ce ai lucrat. Iti sugerez sa incerci sa gasesti ceva de lucru pe Upwork sau Freelancer.com.

| johnkenedy explică (pentru ElSueno):

Ma refeream la "offline-job", treaba cu freelancing-ul nu prea mai merge pentru ca sunt foarte multi indieni care lucreaza pe bani marunti, iar concurenta e mare.

| gardianuf a răspuns:

Woow este chiar foarte interesant ce spui, se poate dar din pacate nu te vor plati mai mult de 2.000 de ron daca nu ai o diploma sau ceva, totusi de stii astea ma mir de ce nu ai bacul, ar trebui sa incerci sa-l dai in toamna acum este prea tarziu

| johnkenedy explică (pentru gardianuf):

Pe mine unul nu prea ma intereseaza de salar, atata timp cat poti sa faci ceea ce iti place eu zic ca banii trebuie sa fie o optiune de a te intretine.
Da...stiu chestiile astea, doar ca eu nu am liceul...nici macar 12 clase..sunt momentan in clasa 11, dar nu prea sunt in relatii bune cu scoala.