| 하나 a întrebat:

Buna ziua!
Am 14 ani.De ceva timp ma gandesc la ce voi face in viitor, si m-am decis sa lucrez in domeniul dreptului, fiind ceea ce mi se potriveste. As dori sa stiu cum pot sa ajung la facultate fie in Canada, fie in Marea Britanie, pentru ca nu doresc sa muncesc in Romania. Anul acesta voi trece in clasa a VIII-a si la liceu voi urma profilul uman, stiinte sociale. Din punct de vedere al limbii, vorbesc engleza fluent, asa ca limba nu ar fi o problema. Mediile mele de pana acum au fost peste 9, 70 si sunt convinsa ca asa vor ramane. Sunt 100% sigura ca asta e drumul pe care vreau sa il urmez. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| mOBSCENE a răspuns:

Pai ca sa mergi in strainatate la facultate o sa trebuiasca sa ai un certificat de limba, depinde de facultatea la care vrei sa mergi. In consecinta, in primul rand trebuie sa te decizi UNDE vrei sa dai. Fiecare facultate poate cere alt certificat, deci e necesar sa te decizi. In UK de obicei se accepta Cambridge si IELTS. Iti recomand sa dai acest test in clasa a 11a, ca sa nu ai batai de cap in anul terminal. Cred ca o sa ai nevoie de meditatii la engleza, chiar daca tie ti se pare ca vorbesti fluent, niciodata nu poti spune ca stii o limba straina la perfectie, in + la stiinte sociale nu cred ca se face la un nivel prea ridicat. In Canada e cam greu sa ajungi la facultate, avand in vedere ca trebuie un suport financiar foarte mare din parte parintilor, e un efort enorm. Si in UK este, evident, dar esti mai aproape de casa.

| 하나 explică (pentru mOBSCENE):

Am auzit de acel test. Este mai bine la filologie? Se dau si burse?
Oricum, multumesc mult pentru sfat! M-a ajutat enorm.

| mOBSCENE a răspuns (pentru 하나):

Cu drag! Daca ai profil bilingv sau intensiv engleza la liceul tau, mergi acolo. Sunt mai multe ore de engleza (la intensiv sunt 4/sapt iar la bilingv chiar 6, am impresia) si o sa te ajute mult. Daca nu este, cred ca filologia ar fi mai potrivita decat stiintele sociale, cel putin asta am observat la liceul meu. Depinde mult de cum sta treaba la tine, ai putea incerca sa intrebi colegi mai mari, daca cunosti. Daca ai medie mare, eventual te evidentiezi prin participare la olimpiada/concursuri e posibil sa primesti si bursa.

| 하나 explică (pentru mOBSCENE):

Da, am profil intensiv engleza, si chiar se da testul de Cambridge la liceul la care vreau sa ma duc big grin Multumesc mult, din nou!

| mOBSCENE a răspuns (pentru 하나):

Multa bafta!