| gabinezu a întrebat:

Mai am încă un an până la terminarea liceului si sunt indecis si dezorientat în legatura cu ce voi face după terminarea celor 12 clase.
Sunt pe profil de științe sociale iar liceul din care sunt are Media 8 pe profilul meu.As dori niste păreri și opinii in legătură cu ce facultate as putea urma după absolvirea liceului.
Tin să menționez faptul că mă descurc de minune la geografie și engleză.
Si dacă se poate să îmi spuneți și ce meserie as putea urma după terminarea facultății date de voi.
Va mulțumesc anticipat pentru răspunsurile ce vor urma.

2 răspunsuri:
| n1445 a răspuns:

Am fost in aceeasi situatie anul trecut inainte de a incepe clasa a 12-a. Intr-un final am ales pedagogia. Majoritatea oamenilor cu care am vorbit m-au descurajat, dar eu sunt o persoana hotarata si cand imi pun ceva in cap fac tot posibilul sa obtin happy daca te descurci la engleza si geografie ai putea fi ghid turistic, dar eu daca as fi in locul tau as pune bazele pe limba engleza pentru ca sunt foarte multe locuri de munca, care necesita engleza. Daca cercetezi putin pe internet ai sa-mi dai dreptate. Multa bafta!

| CuriousStuff a răspuns:

Facultatea trebuie sa ti-o alegi tu in functie de ce meserie vrei sa practici dupa. Noi nu stim ce iti place tie si ce nu iti place. Pot sa-ti zic sa faci facultatea de geografie sau limbi straine, si sa te faci profesor de geogra sau engleza, dar de unde sa stiu eu daca tu vrei sa te faci profesor. Sau translator engleza-romana.