| Boieriu a întrebat:

Buna ziua! Pana in luna februarie 2024 am fost politist. Am o vechime de 18 ani. Conform sentintei penale am fost condamnat cu suspendare la pedeapsa de 1, 6 ani pentru comiterez infractiunii de purtare abuziva. Mi s-a desfacut contractul de munca cu M.A.I. Intrebarea este daca pot sustine examenul pentru intrarea in barou de avocati ca avocat stagiar?

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

În primul rând, ești licenţiat al unei facultăţi de drept cu durata stabilită de lege?

Și, în al doilea rând, ți se pare că îndeplinești condiția asta?:

"Art. 12. - (1) Poate fi membru al unui barou din România cel care îndeplineşte următoarele condiţii:
[...] c) nu se găseşte în vreunul dintre cazurile de nedemnitate prevăzute de prezenta lege;"

Nu de alta, dar mie mi se pare că un polițist condamnat penal pentru purtare abuzivă și concediat din MAI nu se prea află într-o poziție de demnitate...

| siriusblack98 a răspuns:

Nu, nu poți intra ca avocat de vreme ce ești o persoană cu dosar penal.
Sper din suflet sa nu poți intra nici ca măturător al străzilor macar. E plin la stat de oameni ca tine care fac abuz de funcție și care au scârbă in gat atunci când vorbesc cu un om de rand. Ai primit ce ai meritat. Mergi sa vinzi leuștean și pătrunjel langa băbuțele pe care le amendai acum!