| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua! Pot susține examen de intrare în profesia de avocat, ca avocat stagiar, dacă sunt fost polițist? Am aproape 3 ani de când sunt ieșit din sistem prin demisie. Pun aceasta întrebare în ideea sa nu ma aflu cumva într-o cauza de incompatibilitate sau alta interdicție care nu îmi permite sa practic aceasta profesie.
Menționez ca sunt licențiat în drept.
Dacă se poate, trebuie sa comunic baroului faptul ca sunt fost polițist sau nu este un impediment acest aspect?
Observ ca în cererea de înscriere la examen nu se prevede niciunde acest aspect legat de fostele locuri de munca avute.
Mulțumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Orice licentiat in drept, care indeplineste criteriile prevazute pentru intrarea in barou, poate sa solicite aceasta si sa sustina examenul de intrare, indiferent ca a mai lucrat altceva anterior, nu este nici o interdictie in acest sens.
Citeste L.51/2005 pentru organizarea şi exercitarea profesiei de avocat, rep. in 2018, precum si Statutul profesiei de avocat din 2011, ambele cu md. si compl. ulterioare si afli detaliile necesare.
Poti sa le spui ca ai fost politist, nu este nici o problema asta.