| BogdanIvasciuc a întrebat:

Salut! As dori sa incep o cariera in IT și vreau să aleg un curs online.Ce mă sfătuiti să aleg:un domeniu cu programare sa fara? E greu sa scrii cod pentru a crea un site sau sa faci design sau interfețe pentru un site sau o aplicație?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai putin habar de IT, cam greu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ori vrei it ori nu vrei? Nu prea se înțelege.

| johnnny123 a răspuns:

În concluzie, vrei o carieră în IT, dar să fie ușor.
Tu de ce crezi că IT-iștii sunt bine plătiți? Pentru că ceea ce fac e ușor sau pentru că e greu?

| MistarGoGu a răspuns (pentru johnnny123):

Intra pe site-uri de freelancing sa vezi cum fac IT -isti din India sau Pakistan pe 30 - 100 $ munca făcută de un european pe 1000 $ sau echivalent in €! Noi cu aia ne luptăm?

| Dismally a răspuns:

Ar trebui sa inveti HTML, CSS, JavaScript si PHP pentru site-uri. Un site e usor de facut, acum depinde cat de complex vrei sa fie, dar o sa gasesti destule solutii, nu trebuie sa reinventezi roata.

| MistarGoGu a răspuns:

Depinde de ce aptitudini ai si cat de " comod " esti! Daca esti pe partea de mesterit *( hardware ) sau pe cea de gândire analitică! Tehnicieni retele / telecom vad ca se cauta mult si la noi si pe dincolo! Orice ai alege nu vei sta " pe bara "!

| popapopica a răspuns:

De aia injurati voi medicii de familie, trezoreria, primariile, etc. Pentru ca toate programele si site-urile sunt facute de IT-isti ca tine dupa un curs online la care nici nu au inteles nimic.

| MistarGoGu a răspuns (pentru popapopica):

La instituțiile de stat de care vorbesti tu sistemul de servere este depasit *( coplesit ) de peste 10 ani! Toate au fost facute de firme " de casa " ale partidelor de la putere! Pe " licitații " bine aranjate si cu dedicatie! Fara antivirus si sisteme de protectie aduse la zi sunt tinta usoara si pentru copii de clasa a-5-a! Se fura date, nume, adrese si CNP-uri cu gramada!

| EqinoxPrada33 a răspuns:

Toti vreti influenceri si IT, dar o meserie care pui osul la treaba nu vrei?

| suntserios a răspuns (pentru EqinoxPrada33):

Si IT de ce nu ar fi o meserie in care pui osul la treaba?
Sau pentru tine treaba inseamna doar sapat santuri?