| Antonia1236 a întrebat:

Buna ziua! Stie cineva care sau daca este o diferenta intre pilot de liie de avion si pilot comercial de avion?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pilotii comerciali și de linii aeriene sunt ambii piloti profesionisti, dar se află în pozitii diferite,zboara pe avioane diferite. Toti pilotii de linii aeriene sunt piloți comerciali, dar nu toți pilotii comerciali sunt piloti de linii aeriene. Care sunt diferentele dintre acestea doua?

Pilotii comerciali is platiti la job,nu au un program stabilit,orar ca la scoala ca la stiu si eu sa-i zic asa,nu-i angajat sa mearga zi de zi sa zboare la ore fixate zile etc.

Pilotii comerciali is cei de pe avioane folosite in agricultura,ambulante aeriene,piloti care remocheaza alte avioane,care invata pe altii sa zboare etc.
Deci te suna ala,hai ca trebuie sa stropesc cultura de porumb laughing ai sarit,ai facut lucrarea i-ai luat omului banu.
Sau inveti studnetii sa zboare,etc in general astia zboara pe avioane mai micute

Pilotii de linie,is cei mai cei,is aia de sus laughing mai sus de ei is aia ce zboara in spatiu.
Pilotii de linie zboara pe avioane mari,cara pasageri,echipaje,piloteaza avioane de politie,armata,piloateaza avioane private,avioane ce sting incendii,avioane ce fac cercetari,avioane mari in general, sau avioane mici pentru privati, sau armata.

Deci pilotii de linie au pregatire nu gluma, scoala, plus ore de zbor, trebuie sa ai vreo 1500 de ore de zbor sa pilotezi avioane de linie.

| Antonia1236 explică (pentru relian):

Multumesc de clarificare!

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Niciuna.