| Darktee a întrebat:

Buna ziua TPU! Sunt in clasa 12 si as dori sa merg mai departe pe fizica si matematica si m-ar atrage 2 facultati si anume Politehnica din Bucuresti -Facultatea de Electronica/Facultatea de Automatica si Calculatoare sau Academia de politie-Facultatea de pompieri.Sunt foarte nehotarat in alegerea mea,as dori mult sa ma fac pompier,sa salvez vieti,imi place uniforma si onoarea pe care o ofera, dar nu stiu daca as putea fi multumit d.p.d.v financiar, simt ca o sa ma limitez si nu as putea sa ofer familiei mele o viata decenta.Pe de alta parte,stiu ca daca muncesc mult,de la poli pot ajunge mult mai bine,as fi pe propriile picioare si nu legat de sistemul tarii noastre,m as simti liber sa fac orice vreau in viata, sa imi asum riscuri si chiar sa reusesc in ce imi propun, sa cunosc alte mentalitati si sa evoluez pe plan profesional. Va rog sa imi spuneti si mie parerea voastra si daca ati fi in locul meu ce ati alege.Multumesc!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Angajat la stat = salariu sigur, fără bătăi de cap, plafonare, șefi deserori idioți, lipsa concurenței,...

angajat la privat (sau freelancer) = salariu de la zero la cer, concurență, mereu provocări, interesant, provocator

alege tu!

| Bunica69 a răspuns:

Vino fratele meu la AC, iesi programator si inginer in acelasi timp, salariul e foarte mare ca programator, ai oportunitatea sa lucrezi de acasa, sa ai un salar foarte mare. Este pe Envato o echipa de romani care au scos pana in prezent 4, 320, 363 USD, 4 milioane de USD. Sunt 16 in acea echipa, adica 270k usd de caciula. Nu trebuie sa ai neaparat echipa sa faci ceva, poti si singur.

Vreau sa te vad pe tine cum scoti bani astia din altceva in afara de programare.

| Anon31241212 a răspuns (pentru Bunica69):

Se poate face bani din orice daca iti place.

| Anon31241212 a răspuns (pentru Bunica69):

Poate ca meseria de pompier nu e asa de banoasa, dar sa stii ca ai salvat un om de la moarte... Nu exista satisfactie mai mare ca asta. Si cand mergi acasa copii sa te ia in brate si sa te felicite ca ai salvat oameni.Tu faci ce doresti. Dar nu mereu e vorba de bani sincer... Sunt meserii / profesii etc, la care ai o satisfactie enorma, cum e cea de pompier.