| Ekirts a întrebat:

Ca sa am o cariera in IT, programator ce profil de liceu si ce facultate trebuie sa fac?

P.S : Si te bazezi mai mult pe matematica sau informatica?

Va multumesc, dau funda.

Răspuns Câştigător
| Aalyn91 a răspuns:

Tu ca sa fii IT-ist trebuie sa faci mate info si facultatea de informatica si mai mult te bazezi si pe matematica, fizica dar si informatica nu numai matematica o sa faci si la liceu dar si la facultate fizica. FUNDA?

| Ekirts explică (pentru Aalyn91):

Si trebuie neaparat mate-info?

| suntserios a răspuns (pentru Ekirts):

Da, trebuie neaparat mate info. La facultatile cu profil IT se face matematica la modul serios, cel putin in primul an. Fara bazele din liceu vei face fata foarte greu

5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Te duci la mate-info si apoi la facultatea de calculatoare/cibernetica

suntserios
| suntserios a răspuns:

Profil mate info si o facultate de profile, fie ea Informatica sau Automatica si Calculatoare.

La inceput te axezi pe matematica in special iar apoi si pe informatica... merge mana in mana

| ElenaSA a răspuns:

Poti merge la Matematica-informatica-specializare liceu si la facultate-ori Politehnica-Automatica sau, daca vrei mai usor la Facultatea de Matematica.

Răspuns utilizator avertizat